Internet Explorer nie jest już najpopularniejszą przeglądarką w Europie

Internet Explorer nie jest już najpopularniejszą przeglądarką w Europie

Internet Explorer (Fot. Flickr/Oleksandr Kravchuk/Lic. CC by)
Internet Explorer (Fot. Flickr/Oleksandr Kravchuk/Lic. CC by)
Łukasz Michalik
04.01.2011 17:28

Internet Explorer - przeglądarka dominująca na rynku europejskim przez ostatnie kilkanaście lat - został zdetronizowany. Kto zajął jego miejsce?

Internet Explorer - przeglądarka dominująca na rynku europejskim przez ostatnie kilkanaście lat - został zdetronizowany. Kto zajął jego miejsce?

Od kilku miesięcy różnica popularności IE i Firefoksa była minimalna, jednak przeglądarka Microsoftu wciąż dominowała. Ocenę sytuacji komplikował nieco fakt współistnienia kilku wersji Internet Explorera i Firefoksa.

Teraz jednak po raz pierwszy dane nie pozostawiają żadnych wątpliwości: najpopularniejszą przeglądarką w Europie jest Firefox! Pewien wpływ na ten wynik ma z pewnością ekran wyboru przeglądarki, wprowadzony przez Microsoft na żądanie Komisji Europejskiej.

Analiza rynku przeglądarek nasuwa jeszcze jeden wniosek – choć Firefox zdobył dominującą pozycję, największym sukcesem może pochwalić się Chrome. Przeglądarka Google’a z niszowej ciekawostki błyskawicznie stała się istotnym graczem, zdobywając w ciągu roku niemal 15% europejskiego rynku.

Ponadto Chrome jest jedyną przeglądarką notującą stały wzrost. Choć Firefox jest obecnie najpopularniejszy, można zaobserwować niewielką, ale stałą tendencję spadkową – wprawdzie produkt Mozilli zdobył pierwsze miejsce i pokonał Internet Explorera, jednak jego udziały w rynku systematycznie maleją.

StatCounter.com
StatCounter.com

Podobny trend dotyczy produktów Microsoftu. Różne wersje Internet Explorera cieszą się zmienną popularnością – IE6 powoli przestaje się liczyć, IE7 traci, IE8 zyskuje, jednak globalny udział przeglądarki Microsoftu jest coraz mniejszy. Na spadkach popularności dwóch głównych graczy korzysta właśnie Chrome.

Pozycje pozostałych, liczących się przeglądarek – Opery i Safari – wydają się niezagrożone. Obie mogą pochwalić się stabilnym, kilkuprocentowym udziałem w rynku.

Czy zmiana lidera w rankingu najpopularniejszych przeglądarek ma jakiekolwiek znaczenie dla przeciętnego internauty? Raczej nie. Do przeszłości należą już czasy, gdy zamiast trzymać się standardów, producenci przeglądarek wprowadzali własne rozwiązania.

Kolejna odsłona rywalizacji głównych graczy już niedługo - na oficjalny rynkowy debiut czekają bowiem nowe wersje najpopularniejszych aplikacji. Czy Waszym zdaniem po debiucie Firefoksa 4.0 i IE9 kolejność w rankingu może się ponownie zmienić?

Źródło: TheNextWeb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)