iOS i Android idą do wojska?

Wydawać by się mogło, że najnowsza technologia najpierw wykorzystywana jest w wojsku i dopiero potem trafia do zastosowań komercyjnych, a nie na odwrót. Jednak amerykańska armia jest zainteresowana zastosowaniem popularnych urządzeń mobilnych w działaniach militarnych. Czy iOS i Android sprawdzą się na polu bitwy?

iPhone w armii?
iPhone w armii?
Grzegorz Nowak

17.03.2011 16:00

Wydawać by się mogło, że najnowsza technologia najpierw wykorzystywana jest w wojsku i dopiero potem trafia do zastosowań komercyjnych, a nie na odwrót. Jednak amerykańska armia jest zainteresowana zastosowaniem popularnych urządzeń mobilnych w działaniach militarnych. Czy iOS i Android sprawdzą się na polu bitwy?

Wojsko przymierza się do stworzenia militarnych aplikacji na popularne platformy mobilne. Miałyby się tym zając dwie firmy - Harris oraz Intelligent Software Solutions (ISS). Pierwsza z nich pracuje nad aplikacją, która pozwoli zdalnie sterować bezzałogowym statkiem latającym (UAV) wykorzystywanym do zwiadu i obserwować na iPadzie to, co widzą kamery pojazdu. Harris pracuje również nad programem korzystającym z technologii rozpoznawania twarzy (ang. facial recognition), która ma pomóc w czasie przesłuchania.

Z kolei ISS przygotowuje aplikację na iPhone'a i telefony z Androidem. Wskaże ona, w którym miejscu doszło do bombardowań i gdzie trwają walki. Program wysyła te informacje także do centrum dowodzenia, zapewniając szybszy i pełniejszy przepływ informacji. Również żołnierze częściej dostawaliby informacje zdalnie, bez potrzeby ryzykowania zwiadu.

UAV
UAV

Wykorzystanie komercyjnych technologii w wojsku ma też inne zalety. Większość żołnierzy zna tego typu urządzenia z cywila, więc nie będzie trzeba organizować dodatkowego szkolenia. Kolejnym argumentem jest cena - urządzenia mobilne można kupić w granicach 300-800 dolarów, a specjalistyczny sprzęt wojskowy to wydatek rzędu 10 tys. dolarów.

Teraz wojskowi zastanawiają się, jak ewentualnie modyfikować popularne urządzenia, żeby nadawały się do wykorzystania w warunkach bojowych. Obudowy z tworzyw sztucznych albo aluminium chyba nie sprawdzą się najlepiej.

Źródło: slashgear.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.