Irena Sendlerowa. Trochę historii nie zaszkodzi!

Irena Sendlerowa. Trochę historii nie zaszkodzi!
01.09.2009 15:19
Irena Sendlerowa. Trochę historii nie zaszkodzi!
Paweł Kański
Paweł Kański

"Dzieci Ireny Sendlerowej" to film o kobiecie, która uratowała ok. 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta w czasie wojny.

Oczywiście daleki jestem do popadania w patetyczny ton jaki znacie na pewno z telewizji i pokazywanych tam oficjalnych obchodów tej rocznicy. O Irenie Sendlerowej warto jednak mówić i pisać. Ta kobieta, wspólnie z kilkudziesięcioma innymi ludźmi uratowała podczas II Wojny Światowej około 2500 dzieci z warszawskiego getta. Pomagało jej wiele osób, ale mimo tego, to właśnie jej wątła i szczupła postać została zapamiętana najbardziej. A co z filmem?

Film wyreżyserował John Kent Harrison, w tytułowej roli zobaczymy zdobywczynię statuetki Oscara - Annę Paquin, zaś nad muzyczną oprawą pracował Jan A.P. Kaczmarek. [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iiTaR2Qy4sQ[/youtube]

Osobiście bardzo ostrożnie podchodzę do takich historii, bo reżyserzy i aktorzy bardzo często wpadają w niebezpieczne meandry żałosnego, polskiego patosu co mnie jednocześnie bawi i denerwuje. Mam też dosyć widoku wściekłych, pokrzykujących Niemców, co zaczyna być nudne, a momentami nawet zabawne.

Z drugiej strony takie filmy są bardzo potrzebne, bo mało jest dziś takich prawdziwych, bohaterskich historii. Ostatecznie film na pewno obejrzę i mam nadzieję, że Wy również. Ale przedtem zalecam kurację historyczno - książkową, żeby nie dać grać sobie na uczuciach!!!

Źródło: film.wp.pl

Foto: Syrena Films

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)