Jak bardzo asertywny jesteś?

Jak bardzo asertywny jesteś?09.12.2009 11:00
asertywnosc
asertywnosc
Sabina Stodolak

Asertywność. Słowo które kilka lat temu święciło triumfy popularności i w modzie było chodzenie na wszelkiego rodzaju treningi, na których miano nauczyć nas asertywnych zachowań. Dziś nieco mniej się na ten temat mówi, ale obserwacja otoczenia mówi mi, że wcale nie jesteśmy nadmiernie asertywni. A przynajmniej nie we wszystkich obszarach. Prawie każdy ma jakąś piętę achillesową asertywności. Chcesz się dowiedzieć jak wygląda Twoja?

Asertywność. Słowo które kilka lat temu święciło triumfy popularności i w modzie było chodzenie na wszelkiego rodzaju treningi, na których miano nauczyć nas asertywnych zachowań. Dziś nieco mniej się na ten temat mówi, ale obserwacja otoczenia mówi mi, że wcale nie jesteśmy nadmiernie asertywni. A przynajmniej nie we wszystkich obszarach. Prawie każdy ma jakąś piętę achillesową asertywności. Chcesz się dowiedzieć jak wygląda Twoja?

Asertywność to w skrócie umiejętność wyrażania siebie (swego zdania, poglądów i opinii) wobec innych osób tak, by respektować uczucia drugiej osoby (lub osób), ale też by w pełni być w zgodzie ze sobą. Asertywne zachowanie to również nie wchodzenie na cudze terytorium (o czym często się w ramach rozwoju swojej asertywności, zapomina). Asertywność nie jest jednak zachowaniem jednorodnym. Mówiąc inaczej ? możemy być asertywni w jednych obszarach, ale w innych już nie. Dlatego też, aby móc mówić o tym czy jesteśmy czy też nie jesteśmy asertywni i aby wiedzieć nad czym ewentualnie pracować, musimy określić w których obszarach sobie radzimy, a w których nie.

Mapa asertywności, czyli kiedy jesteś asertywny:

  • **asertywność w sytuacjach społecznych **? wszelkie zachowania, kiedy mamy do czynienia z interakcjami z obcymi nam ludźmi ? np. kiedy ktoś wpycha się do kolejki przed nami, rozmawia w kinie przez komórkę, napiera na nas w tramwaju ? czy zwracasz wtedy takiej osobie uwagę?
  • **asertywność w obronie swoich praw **? zachowania, które dotyczą twojego prawa do wolnego wyboru, samostanowienia i decydowania o sobie i tym co twoje ? np. czy umiesz odmówić pożyczenia czegoś jeśli nie masz na to ochoty? Czy spełniasz prośby innych, nawet jeśli nie chcesz? Czy odezwiesz się, jeśli ktoś zachowa się względem ciebie niesprawiedliwie?
  • asertywność w kontaktach towarzyskich ? wszystko co dotyczy relacji i ich podtrzymywania ? np. czy jesteś w stanie odezwać się pierwszy do nieznajomej osoby na imprezie? czy jesteś w stanie patrzeć rozmówcy w oczy?
  • asertywność w wyrażaniu próśb ? czy jesteś w stanie poprosić o pomoc (zarówno osobę którą znasz, jak i taką której nie znasz?)
  • asertywność w wyrażaniu uczuć ? określa Twoją otwartość na mówienie o emocjach ? np. czy czujesz się zakłopotany jeśli masz powiedzieć komuś o swoich uczuciach? Czy jesteś w stanie otwarcie wyrazić sympatię wobec kobiety? A wobec mężczyzny? Czy jesteś w stanie wyrazić swoje niezadowolenie wobec drugiej osoby?
  • **asertywność w przyjmowaniu i udzielaniu krytyki (i komplementów) **? zachowanie asertywne w tym przypadku nie polega na nawrzeszczeniu na osobę która nas krytykuje, ani na obrażeniu się, ale na przyjęciu krytyki w konstruktywny sposób ? na tyle na ile umożliwia to forma w jakiej zostaliśmy skrytykowani - innymi słowy, czy wiesz jak się zachować kiedy ktoś cię krytykuje? I czy umiesz przyjmować komplementy? (zauważyliście ile kobiet nie umie tego robić? jeśli powiesz kobiecie ?świetnie wyglądasz?, to ona odpowiada ?a gdzie tam, właśnie przytyłam?. Powiesz ? ?ładna sukienka?, to ci odpowie ?e, tam - stary łach ze szmateksu?- aż się odechciewa prawić komplementy).
  • **asertywność w wyrażaniu opinii **? czyli na ile jesteś w stanie bronić swoich poglądów nawet wtedy, kiedy są niepopularne. Czy ucinasz temat bojąc się, że ktoś zapyta cię o zdanie? Czy unikasz wyrażania opinii lub dostosowujesz ją do opinii rozmówcy?
  • asertywność wobec audytorium - czyli czy umiesz występować publicznie i radzisz sobie z tym?
  • asertywność wobec autorytetu ? czyli na ile jesteś w stanie nie zgodzić się z osobą, która jest na wyższym stanowisku, lub którą szanujesz?

Wiedza na temat własnej asertywności pozwala ją budować. Co będziemy robić w przyszłości. (wprawdzie nie da się nauczyć asertywności przez Internet ? przynajmniej moim zdaniem ? ale spróbuję dostarczyć Wam narzędzi do treningu).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)