Jak będziemy mieszkać w 2075? Stodoła to dobra opcja
Osiedle mieszkaniowe, w którym chcemy żyć to współcześnie rodzaj nieporozumienia. Okazuje się, że za 50 lat może się to zmienić. Według architektów będziemy potrzebować domów oraz mieszkań w sąsiedztwie stodoły i mogą mieć rację.
10.08.2023 21:35
Świat w 2075 roku może tylko przypominać współczesność. Ostatecznie 50 lat temu trudno było przewidzieć, że istotnym elementem komfortowego lokum będzie miejsce parkingowe. Tymczasem podobne zadanie otrzymali uczestnicy konkursu Environmentally Friendly Dwelling Architecture: zaprojektowanie osiedla mieszkaniowego na miarę 2075 roku.
Człowiek na osiedlu mieszkaniowym A.D. 2075
Projekt osiedla miał pogodzić przeszłość z przyszłością, ale także promować rozwój technologii i sprzyjać integracji sąsiedzkiej. Najlepszym pomysłem na to okazała się praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Mai Stanowskiej, Klaudii Ryś i Mateusza Baranowskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według przyszłych architektów idealne osiedle powinno dostarczać mieszkańcom nie tylko prywatności i poczucia bezpieczeństwa. Otoczenie, w którym mieszkamy, musi też wspierać nasze zdrowie psychiczne. Powinno więc zapewniać nam kontakt z naturą i sprzyjać socjalizacji.
Jak będziemy mieszkać w 2075?
Osiedle na miarę przyszłości uwzględnia trzy strefy mieszkalne. Wolnostojące domy jednorodzinne współegzystują tam z domami szeregowymi oraz budynkami wielorodzinnymi, w których przewidziano także pokoje hostelowe. Niby nic nowego, a w projekcie nie zabrakło miejsca na typowe przestrzenie ogólnodostępne. Nie są to jednak tylko sklepy, punkty usługowe i kilka ławek.
Osiedle z 2075 roku jest samowystarczalne i zdołało pomieścić sad i uprawę pemakulturową. Swoje miejsce mają też liczne farmy wertykalne, a obok sklepów zaplanowano ośrodek kultury i wpisane w naturę strefy co-workingowe.
Stodoła czyni cuda na osiedlu mieszkaniowym
Sposobem na połączenie tych odległych z pozoru rozwiązań okazało się wykorzystanie tego, co już jest i nadanie mu nowych funkcjonalności. Zwycięska praca przewiduje rewitalizację historycznej stodoły z wrocławskiego Rędzina.
Obiekt ten dyktuje estetykę projektu, ale pozostałe konstrukcje nie są elementami skansenu. Wykonane z niskoemisyjnych materiałów budowlanych, narzucają nowe funkcje zastanego budynku i dodają mu rozmachu.
Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Gadżetomanii