Jak bezpiecznie kupować w sieci? Oto porady policji

Policja wydała nowe zasady dla kupujących online. Badania pokazują, że 90 proc. Polaków robi zakupy w internecie. Aby uniknąć oszustw, zaleca się płacenie kartą, co umożliwia skorzystanie z procedury chargeback w razie problemów. Ważne jest również kupowanie na zaufanych stronach.

Jak bezpiecznie kupować w sieci? Oto porady policji
Źródło zdjęć: © Pixabay

17.05.2024 | aktual.: 21.05.2024 09:23

We współpracy ze Związkiem Banków Polskich, Fundacją Warszawski Instytut Bankowości, Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz bankami, policja przypomina o pięciu głównych zasadach, które pozwolą chronić się podczas zakupów online.

Zasady, które pozwolą chronić się przed oszustami

Weryfikacja czy sklep internetowy korzysta z renomowanych operatorów szybkich płatności może okazać się bardzo istotna. Nieznany operator może świadczyć o oszustwie. Dobrze jest również sprawdzić adres strony internetowej, aby uniknąć fałszywych witryn, które mogą wyglądać bardzo podobnie do oryginałów. Pomocne może się okazać płacenie kartą płatniczą, dzięki czemu można skorzystać z procedury chargeback w przypadku oszustwa. Dodatkowo warto korzystać z aplikacji pobranych z oficjalnych sklepów danej platformy, co zmniejsza ryzyko zainstalowania szkodliwego oprogramowania.

Kolejną zasadą jest regularne sprawdzanie informacji o cyberbezpieczeństwie publikowanych przez własny bank. Może pomóc to uniknąć fałszywych stron logowania do bankowości.

Dodatkowo warto pamiętać by unikać mechanicznego klikania w linki znalezione w internecie oraz SMS-ach, a także dbać o stosowanie silnych haseł. Dobrze jest również używać dwuetapowego logowania. Wtedy nawet jeśli oszuści zdobędą dane niezbędne do wejścia na nasze konto będą musieli również potwierdzić logowanie na przykład poprzez smsa wysłanego na twój.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.