Jak brzmi film zrealizowany w nieistniejącym języku? [wideo]

Sztuczne, fikcyjne języki zwykle spotkać można w literaturze czy grach. W prawdziwym życiu podobne twory pojawiają się bardzo rzadko. Para filmowców stwierdziła, że do ich dzieła idealnie pasuje... No właśnie. Czy to jeszcze język angielski?

Fot. YouTube
Fot. YouTube
Paweł Żmuda

13.10.2011 15:00

Sztuczne, fikcyjne języki zwykle spotkać można w literaturze czy grach. W prawdziwym życiu podobne twory pojawiają się bardzo rzadko. Para filmowców stwierdziła, że do ich dzieła idealnie pasuje... No właśnie. Czy to jeszcze język angielski?

Przykładem zastosowania fikcyjnego języka jest krótki film "Skwerl" przygotowany przez Briana Fairbairna i Karla Ecclestona. Aktorzy posługują się tu niedorzecznym językiem, który dla niewprawionego ucha lub nawet nieuważnego słuchacza dobrze władającego angielskim brzmi zupełnie jak prawdziwy język Szekspira. To tylko pozory - lista dialogowa kompletnie nic tu nie oznacza. Oglądając "Skwerl", można odnieść wrażenie, że bohaterowie komunikują się ze sobą jak postaci z gry The Sims.

How English sounds to non-English speakers

Teksty wypowiadane przez bohaterów filmu imitują najczęściej spotykane dźwięki z języka angielskiego. Podobny zabieg zastosowano w piosence "Prisencolinensinainciusol" zrealizowanej przez Włocha Adriano Celetano, którego klip możecie zobaczyć poniżej. Naszym przedstawicielem takiej twórczości może być raper Lech Roch Pawlak :)

W rzeczywistości również spotkać można języki, których słownictwo czy gramatyka tworzone są zupełnie od podstaw - bez naleciałości kulturowych. Wśród sztucznych języków wymienić można języki projektowe opracowane na potrzeby filozofów i lingwistów, pomocnicze (Esperanto) oraz artystyczne, takie jak stworzony przez Tolkiena rohirricki. Znacie jakieś ciekawe zastosowania nieistniejących języków?

Źródło: geekosystem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.