Jak chronić prywatność na Facebooku? Poradnik od A do Z

Dbaj o swoją prywatność! (Fot. Flickr/cw3283/Lic. CC by)
Dbaj o swoją prywatność! (Fot. Flickr/cw3283/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

11.02.2011 09:49, aktual.: 14.01.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli cenisz sobie prywatność, najlepszym rozwiązaniem jest zignorowanie Facebooka.  Jeśli jednak nie możesz żyć bez Fejsa, zadbaj o to, by Twoje dane były odpowiednio chronione. Które ustawienia konta najbardziej Ci w tym pomogą?

Jeśli cenisz sobie prywatność, najlepszym rozwiązaniem jest zignorowanie Facebooka.  Jeśli jednak nie możesz żyć bez Fejsa, zadbaj o to, by Twoje dane były odpowiednio chronione. Które ustawienia konta najbardziej Ci w tym pomogą?

Zadbaj o listę znajomych

Po pierwsze – choć może wydawać się to banalne – uporządkuj listę znajomych. Przyjaźnisz się z kilkoma serialowymi aktorkami? Serio? I czy rzeczywiście możesz z pamięci powiedzieć cokolwiek o każdej z 946 osób na liście?

Ustawienia prywatności
Ustawienia prywatności

Zapewne nie. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na wyrzucenie kilkuset pozornych znajomych, zadbaj przynajmniej o ich uporządkowanie. Wystarczy podzielić znajomych np. na najbliższych przyjaciół, znajomych z pracy i osoby poznane w Sieci, by mieć możliwość łatwego ustawiania poziomu prywatności.

Miejsca

Czy naprawdę potrzebujesz dzielić się ze światem informacjami, gdzie teraz jesteś? W gruncie rzeczy ci, którym na tym zarabiają, i tak dobrze o tym wiedzą (o ile korzystasz np. z przeglądarki Chrome lub telefonu z Androidem).

Miejsca - meldowanie przez znajomych
Miejsca - meldowanie przez znajomych

Korzystając z usługi Miejsca, warto zadbać, by mieć kontrolę nad udostępnianiem informacji. Nie pozwól, by informacje o Twojej lokalizacji udostępniali Twoi znajomi.

Widoczność w wyszukiwarce

Wyobraź sobie, że na ulicy podchodzi do Ciebie zupełnie obca osoba i zaczyna wypytywać o to, gdzie uczysz się lub pracujesz, co myślisz o kilku partiach politycznych, gdzie mieszkasz i jak nazywa się Twoja siostra.

Odpowiesz bez wahania, czy raczej – w wersji uprzejmej – podziękujesz i ominiesz szerokim łukiem? Jeśli nie dzielisz się takimi informacjami z byle nieznajomym, dlaczego miałbyś robić to na Facebooku? Przecież to dokładnie to samo.

Widoczność w Google'u

Jeśli ograniczasz widoczność swojego profilu na Facebooku, zastanów się, czy chcesz, by był dostępny z zewnątrz. Zadbaj o to, by "Wyszukiwanie publiczne" było wyłączone.

A następnie:

Jeśli włączysz wyszukiwanie publiczne, może okazać się, że po wpisaniu Twoich danych w Google'u w wynikach wyszukiwania pojawi się Twoje zdjęcie i opis.

Szyfrowane połączenie

Facebook umożliwia korzystanie z połączenia HTTPS, w którym przesyłane przez Sieć dane są szyfrowane. Korzystanie z serwisu za pomocą szyfrowanego połączenie pomoże Ci ustrzec się np. przed przejęciem konta.

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe
Dane kontaktowe

Jeśli nie chcesz znaleźć się na celowniku spamerów, zadbaj o to, by Twoje dane kontaktowe były niewidoczne. Znajomi znają przecież Twojego e-maila! A jeśli zapomnieli - mają komunikator ;).

Czy znajomi mogą udostępniać Twoje dane?

Nawet jeśli wiesz, co robić, by zachować maksymalnie dużo prywatności na Facebooku, nie masz pewności, czy taką wiedzę mają również Twoi znajomi.

Sprawdź, jakie dane o Tobie mogą udostępniać Twoi znajomi
Sprawdź, jakie dane o Tobie mogą udostępniać Twoi znajomi

Pamiętaj, że informacje o Tobie są widoczne nie tylko bezpośrednio poprzez Twój profil. Jeśli Twoi przyjaciele lekceważą swoją prywatność dostęp do Twoich danych - poprzez konta znajomych - mają różne aplikacje, gry i strony. Zadbaj o to, by Twoi znajomi nieświadomie nie udostępniali informacji o Tobie.

Aplikacje

Sprawdź listę swoich aplikacji. Jeśli jest długa i musisz sobie przypominać, do czego niektóre z nich służą, to znaczy, że nie są Ci potrzebne. Zostaw tylko te, z których naprawdę korzystasz - pamiętaj, że zezwoliłeś im na dostęp do swoich danych!

Może się zdarzyć, że mimo starannego skonfigurowania swojego profilu nadal nie jesteś przekonany co do ochrony prywatności. Czy warto wówczas rozważyć alternatywne rozwiązanie?

Jeśli jednak w trosce o prywatność jesteś gotowy zrezygnować z Facebooka, nie zapominaj, że jest jeszcze Google, Echelon i cała masa trojanów czekających, by dostać się do Twojego komputera ;).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)