Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Nawilżacz powietrza to tylko jedna z opcji

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Nawilżacz powietrza to tylko jedna z opcji

Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju
Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Klaudia Stawska-Magdziak
29.05.2020 16:55, aktualizacja: 08.03.2022 15:26

Suche powietrze w domu może być przyczyną różnych dolegliwości i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak nawilżyć powietrze w pokoju, by czuć się komfortowo? Podpowiadamy kilka skutecznych sposobów.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Pierwsza odpowiedź, jaka się nasuwa to – zakup odpowiedniego nawilżacza powietrza. To oczywiście pomoże, ale zanim wyruszymy na zakupy, warto lepiej zrozumieć, czemu suche powietrze nam szkodzi oraz jak wybrać rozwiązanie, które najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Suche powietrze – dlaczego to problem?

Suche powietrze może mieć poważny wpływ na nasze zdrowie. Wysuszone błony śluzowe i skóra są bardziej podatne na uszkodzenia. Możemy odczuwać swędzenie i pieczenie skóry, ból gardła, a nawet może pojawić się kaszel i trudności z oddychaniem.

Największe problemy mogą pojawić się w sezonie grzewczym, czyli jesienią i zimą. Jednak niska wilgotność powietrza w pozostałych miesiącach roku również może być problemem. Poza wyżej wymienionymi objawami warto wspomnieć również o tym, że suche powietrze może nasilać objawy alergii, zwłaszcza u osób uczulonych na kurz i roztocza.

Czy w pokoju jest zbyt suche powietrze?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak nawilżyć powietrze w pokoju, należy najpierw sprawdzić, czy warunki panujące w domu faktycznie są niekorzystne. W tym celu przyda się higrometr i termometr, których ceny wynoszą zaledwie kilak złotych.

Higrometr mierzy poziom wilgoci w mieszkaniu i pozwoli na bieżąco monitorować efekty nawilżania. W niskich temperaturach wilgotność powietrza powinna wynosić do 60 proc. Z kolei w cieplejsze dni i upały wartość ta nie powinna przekraczać 45-55 proc. Dlatego drugim niezbędnym urządzeniem powinien być termometr. Możecie również zaopatrzyć się w sprzęt, który pełni obie te funkcje.

Jeśli okaże się, że powietrze jest zbyt suche, to zakup nawilżacza może okazać się konieczny.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jak wspomnieliśmy powyżej, odpowiednie nawilżanie powietrza w domu ma ogromny wpływ na zdrowie domowników. Z tego względu warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Na rynku dostępne jest kilka rozwiązań, w tym:

  • nawilżacze tradycyjne,
  • nawilżacze parowe,
  • nawilżacze ewaporacyjne,
  • nawilżacze ultradźwiękowe.

O każdym z tych rozwiązań pisaliśmy szerzej w naszym poradniku zakupowym, wyjaśniając przy tym, na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz powietrza.

Przypomnimy tylko, że wybierając nawilżacz powietrza, należy wziąć pod uwagę jego wydajność. To podstawowy parametr, który powinien być dopasowany do rozmiarów pomieszczenia, w którym będzie stało urządzenie. Dokładniej o wszystkich parametrach przeczytacie w poradniku zakupowym.

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się również oczyszczacze powietrza, które często pełnią również funkcję nawilżacza. W sklepach znajdziemy też sprzęt, który w zależności od ustawień może nawilżać powietrze lub pochłaniać nadmiar wilgoci – to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli borykamy się z dużymi wahaniami wilgoci w domu.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju domowymi sposobami?

Chociaż najprostsze nawilżacza powietrza potrafią kosztować kilkanaście-kilkadziesiąt złotych, to nie zawsze mamy możliwość szybkiego nabycia nowego urządzenia. W takim wypadku możemy chcieć wypróbować stare, domowe sposoby, które sprawdzają się przede wszystkim w nawilżaniu niewielkich pomieszczeń, np. pokoi dzieci.

Warto zacząć od powieszenia… mokrego prania. Suszenie prania w domu dosyć znacząco potrafi zwiększyć poziom wilgoci w pokoju. Dodatkowo, dzięki płynowi do prania – w powietrzu może roznieść się miły zapach.

Innym sposobem na szybkie nawilżenie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzecznym jest powieszenie ręcznika na kaloryferze. To stary, sprawdzony sposób znany od lat. Najlepiej sprawdzi się gruby ręcznik, z którego woda szybko nie odparuje.

Na koniec warto wspomnieć o najprostszej, a jednocześnie najważniejszej rzeczy, jaką jest…wietrzenie pomieszczeń. Należy robić to regularnie, a wilgoć z zewnątrz przedostanie się do pokoju, wypychając na zewnątrz suche powietrze. W wyjątkowo suche, letnie dni ta metoda może się nie sprawdzić, ale wtedy wystarczy powiesić przy oknie wilgotny ręcznik, który podziała jak nawilżacz.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)