Jak odzyskać zagubiony numer seryjny aplikacji?

Strona głównaJak odzyskać zagubiony numer seryjny aplikacji?
21.05.2010 15:08
fot.: bohman @ flickr.com
fot.: bohman @ flickr.com
Paweł Cebula
Paweł Cebula

Raz na jakiś czas pojawia się konieczność przeinstalowania systemu Windows. Cały ten proces wiąże się z podjęciem szeregu innych działań, jak np. stworzenie kopii zapasowej najważniejszych danych, czy przygotowaniem płyt i instalatorów, które później będą wykorzystywane do instalacji oprogramowania. Warto również pamiętać o sprawdzeniu, czy posiadamy numery seryjne naszych komercyjnych aplikacji.

Raz na jakiś czas pojawia się konieczność przeinstalowania systemu Windows. Cały ten proces wiąże się z podjęciem szeregu innych działań, jak np. stworzenie kopii zapasowej najważniejszych danych, czy przygotowaniem płyt i instalatorów, które później będą wykorzystywane do instalacji oprogramowania. Warto również pamiętać o sprawdzeniu, czy posiadamy numery seryjne naszych komercyjnych aplikacji.

Zdecydowana większość oprogramowania, jakie znajduje się na naszym dysku, to aplikacja darmowe. Na liście wszystkich programów jednak z całą pewnością znajdą się również pozycje, których nabycie wiązało się z zapłaceniem konkretnej kwoty (oprogramowanie antywirusowe, narzędzia, pakiety biurowe).

Zazwyczaj kupując takie aplikacje, dostajemy pudełko z nośnikiem danych i numerem seryjnym. Ten ostatni jest niezbędny do zainstalowania i ewentualnego aktywowania produktu, którego jesteśmy właścicielami. Zdarza się, że dziwnym trafem pudełko (wraz z numerem seryjnym) gdzieś zaginęło i w żaden sposób nie możemy go znaleźć.

Mając w perspektywie reinstalację systemu, brak numeru seryjnego od naszego komercyjnego oprogramowania może być poważnym problemem. Zanim jednak zdecydujemy się na usunięcie wszystkich danych, możesz spróbować odzyskać "serial" z zainstalowanego na dysku oprogramowania. Potrzebna do tego będzie specjalna aplikacja.

  • Keyfinder Thing(http://download.cnet.com/Keyfinder-Thing/3000-2094_4-10491989.html)photo position=\inside\83705/photoJednym z programów, który może okazać się bardzo pomocny przy okazji odzyskiwania numerów seryjnych jest Keyfinder Thing. Ta niewielka, darmowa aplikacja obsługuje ponad 90 najpopularniejszych aplikacji, dzięki czemu istnieje spore prawdopodobieństwo, że i w Twoim przypadku pokaże co potrafi.Program po uruchomieniu automatycznie skanuje system, w poszukiwaniu płatnych aplikacji. Następnie wyświetlana jest lista programów, które udało się rozpoznać i znaleźć klucz. Użytkownik ma możliwość skopiowania lub wyeksportowania numeru seryjnego do plików HTML i TXT.Przed zainstalowaniem Keyfindera, w Twoim systemie powinien znaleźć się .NET Framework w wersji 2.0(http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=0856eacb-4362-4b0d-8edd-aab15c5e04f5&displaylang=pl) lub nowszej. W przeciwnym razie, uruchomienie aplikacji będzie niemożliwe.
  • Magical Jelly Bean Keyfinder(http://www.magicaljellybean.com/keyfinder/)photo position=\inside\83706/photoAlternatywną propozycją jest Magical Jelly Bean Keyfinder. Podobnie jak wcześniej opisywana aplikacja - jest on darmowy. Co więcej, nie musimy go nawet instalować w systemie (ani żadnych dodatkowych składników, jak np. NET Framework), co również stanowi udogodnienie dla użytkownika.Program bezbłędnie radzi sobie z odzyskiwaniem kluczy dla większości systemów Windows (od Windows 95 do Windows 7), pakietów biurowych (Office XP - Office 2010). Ponadto nie ma on większych problemów z wyciąganiem tego typu informacji w przypadku gier, narzędzi, czy nawet programów graficznych. Znalezione klucze można zapisać lub wydrukować.
  • SoftKey Revealer(http://sites.google.com/site/cakirbey/softkeyrevealer)photo position=\inside\83707/photoKolejną bardzo ciekawą propozycją programu wyszukującego klucze i numery seryjne jest Softkey Revealer. Jest to kolejny bezpłatny i bardzo lekki program, który doskonale radzi sobie z odzyskiwaniem informacji niezbędnych do zainstalowania lub aktywowania naszego oprogramowania.Softkey Revealer współpracuje z 32-bitowymi systemami Windows 95, 98, Millenium Edition, 2000, XP, 2003, Vista i 7. Aplikacja jest w stanie zidentyfikować ponad 700 programów, a więc istnieje spore prawdopodobieństwo, że i Twoja aplikacja znajduje się na liście obsługiwanych. Użytkownik po znalezieniu kluczy może je skopiować lub wydrukować.
  • Product Key Explorer(http://www.nsauditor.com/product_key_finder.html)photo position=\inside\83708/photoPowyższe trzy programy są dostępne za darmo w Internecie. Znaleźć możemy jednak też płatne programy - jednym z lepszych jest Product Key Explorer. Jest to naprawdę zaawansowany program, który doskonale radzi sobie z odzyskiwaniem numerów seryjnych, kluczy CD na komputerze lokalnym lub znajdującym się w sieci.Twórca oprogramowania zapewnia, że aplikacja doskonale radzi sobie z ponad tysiącem najpopularniejszych programów, jakie instalują na dysku użytkownicy systemów Windows. Przez okres 15 dni możliwe jest darmowe testowanie tego oprogramowania. Do momentu zarejestrowania produktu (koszt 29.50$) musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami - np. widoczne będą tylko niektóre numery seryjne.Część z Was na pewno zastanawia się, czy warto wydawać ok. 100 złotych za tego typu aplikację. Jeżeli jednak inne - alternatywne - rozwiązania zawodziły, a na komputerze mamy kilka płatnych aplikacji (gdzie każda kosztuje przynajmniej 100 zł), to rachunek wydaje się dość prosty.Product Key Explorer oczywiście pozwala na wyeksportowanie danych do pliku w formacie .txt, .xls, .csv, .html, czy .xml. Możemy również skorzystać z funkcji wydruku, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że wkrótce nie będziemy znowu mieli problemów z odnalezieniem klucza.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)