Jak połączyć ze sobą dwa komputery?

Jak połączyć ze sobą dwa komputery?03.11.2008 09:00
Jak połączyć ze sobą dwa komputery?
Grzesiek Powalski

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy połączyć ze sobą dwa komputery. Powodów mogą być tysiące. Czasem chcemy przesłać długi film z wakacji, czasem chcemy przegrać zdjęcia, czy wymienić  jakiekolwiek inne dane. Innym razem będziemy chcieli zagrać ze znajomymi w jakiegoś FPSa, czy strategię. Co więc zrobić, żeby połączyć dwa komputery?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy połączyć ze sobą dwa komputery. Powodów mogą być tysiące. Czasem chcemy przesłać długi film z wakacji, czasem chcemy przegrać zdjęcia, czy wymienić  jakiekolwiek inne dane. Innym razem będziemy chcieli zagrać ze znajomymi w jakiegoś FPSa, czy strategię. Co więc zrobić, żeby połączyć dwa komputery?

Przede wszystkim oba komputery powinny posiadać karty sieciowe. Potrzebny będzie także kabel sieciowy typu crossover, który posłuży do bezpośredniego połączenia komputerów. Dostać można go w większości sklepów komputerowych. Jak już podłączysz swój komputer za pomocą kabla sieciowego typu crossover, musisz skonfigurować ustawienia sieciowe, aby pomóc komputerom w komunikacji.

Teraz dowiecie się, jak zrobić to zarówno pod Windowsem XP, jak i Vistą. Kolejne kroki podawane poniżej powinniście zrobić na obu komputerach.

A.Ustawienie ustawień sieciowych na obu komputerach

1.Windows XP: Wejdź do Menu Start. Później przejdź do Settings i wybierz Network Connections. 1.Windows Vista: Wejdź do Menu Start. Następnie wybierz Connect To i dalej View network computers and devices. Stamtąd przejdź do Network and Sharing Center.

2.Windows XP: Znajdź Local Area Connection (musi być połączone) i kliknij na ikonie prawym przyciskiem. Zaznacz Properties, potem powinno pojawić się okno dialogowe Local Area Connection Properties.

2.Windows Vista: Wybierz Manage Network Connections, znajdź Local Area Connection i kliknij na nie dwukrotnie. Następnie wciśnij przycisk Properties, powinno pojawić się okno dialogowe Local Area Connection Properties.

3.Windows XP: Wybierz Internet Protocol (TCP/IP), a potem naciśnij ikonę Properties. Teraz pojawi się okno dialogowe Internet Protocol (TCP/IP) Properties.

3.Windows Vista: Wybierz Internet Protocol wersja 4 (TCP/Ipv4) i naciśnij na Properties. Pojawi się okno dialogowe Internet Protocol (TCP/IP) Properties.

4.Dla obu systemów: Wybierz Use the Following IP Address.

Adresy IP 192.168.1.x (gdzie x to liczba od 1 do 255 ?te numery są zarezerwowane dla sieci lokalnych). Wybierz więc adres z tego przedziału. Najlepiej jednak użyć numerów 1 i 2 jeśli masz tylko dwa komputery do podłączenia.

5.Dla obu systemów: Ustaw IP 192.168.1.1 (192.168.1.2 dla drugiego komputera). W Subnet mask wpisz 255.255.255.0 (dla obu komputerów). Zatwierdź swój wybór.

  1. Tworzenie grupy dla sieci lokalnej.

1.Windows XP: Otwórz System Properties.

1.Windows Vista: Otwórz System Properties i kliknij na Advanced system settings.

2.Windows XP: Wybierz zakładkę Computer Name i kliknij Change. Powinno pojawić się okno dialogowe Computer Name Change.

2.Windows Vista: Kliknij zakładkę Computer Name i kliknij Change. Powinno pojawić się okno dialogowe Computer Name/Domain Change.

3.Oba systemy: Wpisz nazwę w polu Computer name i wybierz Member of Workgroup. Następnie wybierz nazwę dla grupy roboczej (HOME jak na obrazku).

4.Oba systemy: Zatwierdź wybór i zrestartuj computer.

Wszytko to powinno się odbyć na obu komputerach po ich podłączeniu.

  1. Stwórz folder do udostępnienia danych.

1.Po restarcie, komputery powinny wykryć sieć lokalną złożoną z dwóch komputerów. Teraz możesz uzyskać dostęp do danych z drugiego komputera (takich jak udostępnione foldery, drukarki, czy inne urządzenia) Jak stworzyć, więc folder do udostępnienia plików.

2.Oba systemy: Kliknij prawym przyciskiem myszy na folder, który chcesz udostępnić i wybierz Properties.

3.Oba systemy: Następnie kliknij na zakładkę Sharing.

4.Windows XP: Wybierz Share this folder, następnie ustal nazwę dla tego folderu i zatwierdź swoją decyzję. 4.Windows Vista: Kliknij przycisk Share. Następnie wybierz folder, który chcesz udostępnić i zatwierdź decyzję. Teraz folder jest dostępny dla drugiego komputera.

5.Windows XP:  Żeby uzyskać dostęp do danych na drugim komputerze wejdź przez Menu Start i kliknij Settings. Następnie wybierz Network Settings. Po kliknięciu na My Network Places, wejdź w Entire Network i kliknij podwójnie na Microsoft Windows Network, po czym wejdź na grupę roboczą HOME. Powinna się pojawić nazwa drugiego komputera. Teraz wystarczy wejść na drugi komputer i cieszyć się udostępnioną zawartością.

5.Windows Vista: Żeby uzyskać dostęp do danych na drugim komputerze wejdź przez Menu Start i kliknij Network, po czym kliknij podwójnie na grupę roboczą HOME. Powinna się pojawić nazwa drugiego komputera. Teraz wystarczy wejść na drugi komputer i cieszyć się udostępnioną zawartością.

Teraz jesteś już w stanie wymieniać dane między oboma komputerami, drukować dokumenty, a także grać w gry przez sieć.

Źródło: HowToDoThings

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)