Jak poprawić zasięg Wi‑Fi? Jest na to prosty i niedrogi sposób

Jak poprawić zasięg Wi-Fi? Jest na to prosty i niedrogi sposób
Źródło zdjęć: © Fot. Pixabay, Lic CC0
Redakcja Gadżetomanii

28.11.2017 15:00, aktual.: 29.11.2017 11:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co zrobić, gdy szwankuje nam domowe Wi-Fi? Gdy mimo optymalizacji ustawień sieci i przestawiania routera jakość naszej domowej sieci wciąż nie jest zadowalająca, na ratunek przychodzi repeater. Czym jest i jak działa to urządzenie?

Walkę o optymalne działanie domowej sieci warto zacząć od przeanalizowania problemu. W przypadku niewielkich, kilkupokojowych mieszkań powinien wystarczy zwykły router bezprzewodowy, dlatego nasze działania dobrze zacząć od optymalizacji ustawień sieci i samego routera.

Chodzi o to, aby pomiędzy nim, a podłączonymi do sieci urządzeniami było jak najmniej przeszkód – problem sprawiają zwłaszcza metalowe zbrojenia, różnego rodzaju instalacje, siatki czy np. szyb windy. Niekiedy rozwiązaniem okaże się po prostu przesunięcie routera w inne miejsce albo – co również ma znaczenie – ustawienie go wyżej.

W przypadku większych mieszkań, zwłaszcza wielopoziomowych, a także rozległych posesji, gdzie od źródła sygnału może dzielić nas wiele ścian, a zasięg chcemy mieć również np. w ogrodzie, niezbędne może okazać się użycie dodatkowego sprzętu. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć maksymalne wykorzystanie połączeń przewodowych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kolejnym etapem powinno być przeanalizowanie działania naszej sieci. Pomoże w tym oprogramowanie takie jak Xirrus WiFi Inspector. Po zainstalowaniu go na laptopie trzeba udać się na spacer po najbliższej okolicy – sprawdzimy wówczas siłę sygnału i wykryjemy miejsca, gdzie zasięg sieci jest najgorszy.

Obraz
© Fot. Pixabay, Lic. CC0

Dysponując taką wiedzą możemy pomyśleć o zakupie repeatera – urządzenia, które wzmocni sygnał naszej sieci Wi-Fi, a tym samym zwiększy jej użyteczny zasięg.

Wybierając sprzęt dla siebie warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak anteny (ich zysk energetyczny i liczba – zazwyczaj im więcej, tym lepiej), pasmo (najlepiej zarówno 2,4, jak i 5 Ghz - Dual Band), a także wspieraną technologię bezprzewodową (obecnie 802.11 b/g/n/ac). Jeśli do tego nie chcemy przepłacać, warto zwrócić uwagę na model Urant, który przez ograniczony czas jest oferowany przez Amazon w bardzo dobrej cenie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)