Jak przyspieszyć IE8 ?

Jak przyspieszyć IE8 ?
Joanna Szczepaniak

12.04.2010 07:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka dni temu Microsoft udostępnił dokument, z którego można dowiedzieć się m.in. tego jakie są najczęstsze przyczyny zawieszeń Internet Explorer oraz co zrobić, aby przeglądarka mogła działać jeszcze szybciej.

Kilka dni temu Microsoft udostępnił dokument, z którego można dowiedzieć się m.in. tego jakie są najczęstsze przyczyny zawieszeń Internet Explorer oraz co zrobić, aby przeglądarka mogła działać jeszcze szybciej.

14-stronicowa publikacja "Enhancing the performance of Windows Internet Explorer 8" ma na celu pomóc użytkownikom tak zoptymalizować przeglądarkę Internet Explorer, aby była maksymalnie wydajna.

Co zawiesza IE8?

Korzystając z aplikacji Gmail lub aktualizując swoją tablicę na serwisie Facebook bardzo często nie zdajemy sobie sprawy ile elementów oprogramowania pracuje intensywnie „w tle”. Większość użytkowników przeglądarki IE8 (oraz wszystkich innych przeglądarek) nie zastanawia się nad tym w jaki sposób skonstruowany jest mechanizm działania programu do przeglądania stron w internecie oraz jakie mogą być przyczyny jego zawieszania się. Warto więc przejrzeć dokument udostępniony przez Microsoft.

Najczęstszą przyczyną spadku wydajności przeglądarki jest obciążenie jej różnymi widgetami, dodatkami plug-in, aplikacjami, paskami narzędzi itp. Według raportu potencjalny użytkownik IE8 posiada około 6 takich wtyczek i to właśnie one w 70 % przypadków są przyczyną zawieszania się przeglądarki oraz jej różnych awarii. Co ciekawe, wielu użytkowników danych aplikacji nie potrafi sprawnie ich odinstalować ze swojego systemu, przez co korzystają z nich w sposób stricte nieświadomy i nieświadomie też obniżają wydajność przeglądarki. Microsoft opublikował dane odnośnie najpopularniejszych dodatków.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/przyczynyzaiweszen1.jpg)

Przyspiesz IE8

Na początku warto sprawdzić jak bardzo obciążają system zainstalowane przez nas dodatki. Łatwo można to zweryfikować otwierając przeglądarkę w trybie „czystym” czyli bez żadnych wtyczek. Wystarczy kilknąć Start, następnie Uruchom i w oknie wpisać komendę „ iexplore.exe –extoff”.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/04/komenda.jpg)

W oknie dialogowym Zarządzanie dodatkami (dostępne z poziomu menu Narzędzia) można sprawdzić z jakich dodatków korzysta nasza przeglądarka IE oraz ile czasu zajmuje ich załadowanie. Z poziomu tego okna możemy kontrolować ilość i rodzaj wtyczek, z których chcemy korzystać. Wprowadzone zmiany zostaną zaktualizowane dopiero po zrestartowaniu przeglądarki.

Obraz
© [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/04/jakiedodatkisawie.jpg)

Dbaj również o aktualizację swoich dodatków. Jedną z częstszych przyczyn wieszania się przeglądarki jest stara wersja programu do oddtwarzania video Adobe Flash Player. Warto upewnić się, że program antywirusowy i firewall również pracują w oparciu o najnowsze aktualizacje zabezpieczeń, dostępne na stronie Microsoft Update.

Kolejny sposób na oczyszczenie swojej przeglądarki to całkowite zresetowanie jej ustawień. Operacji tej można dokonać wchodząc na tą stronę Microsoftu. Korzystając z takiego rozwiązania można wyłączyć/włączyć paski narzędzi i dodatki, zmienić ustawienia domyślne, ustawienia prywatności oraz poziom zabezpieczeń, a także zresetować zaawansowane opcje, ustawienia przeglądania w kartach oraz ustawienia okienek pop-up.

Jeśli mimo tych oraz innych porad opisanych w dokumencie Microsoftu nadal wystepują problemy z przeglądarką IE8, producent odsyła na stronę, która zawiera procedurę samodzielnej pomocy dla początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników komputerów.

Większość osób, które korzystają z IE to grupa, która zarówno z internetu jak i przeglądarek korzysta w sposób intuicyjny, co więcej, bardzo często nie posiada nawet podstawowej wiedzy na temat oprogramowania, wtyczek itp. Publikacja Microsoftu w bardzo prosty i czytelny sposób może pomóc zoptymalizować przeglądarkę Internet Explorer oraz sprawić, aby była jeszcze bardziej łatwa i przyjemna w obsłudze.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)