Jak przyspieszyć pobieranie plików w sieci BitTorrent?

Jak przyspieszyć pobieranie plików w sieci BitTorrent?

Irytuje Cię żółwią prędkość pobierania plików? (Fot. Flickr/dynamosquito/Lic. CC by-sa)
Irytuje Cię żółwią prędkość pobierania plików? (Fot. Flickr/dynamosquito/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik
25.06.2011 14:32, aktualizacja: 14.01.2022 13:12

Wielu użytkowników sieci P2P narzeka na niskie transfery powodujące, że oczekiwanie na pobranie interesującego nas pliku bardzo się wydłuża. Sprawdź, jak uniknąć takiej sytuacji.

Wielu użytkowników sieci P2P narzeka na niskie transfery powodujące, że oczekiwanie na pobranie interesującego nas pliku bardzo się wydłuża. Sprawdź, jak uniknąć takiej sytuacji.

Konto na prywatnym trackerze

Choć publiczne serwisy torrentowe są łatwo dostępne, zapewniając dużą liczbę użytkowników i szeroki wybór plików, jakość takiej społeczności nie zawsze gwarantuje komfortowe korzystanie z sieci P2P. Alternatywą są prywatne trackery – zamknięte społeczności, przestrzegające zasad stojących za skutecznością sieci P2P.

Dzięki stosowaniu reguł, dotyczących m.in. możliwie wysokiego ratio czy długiego seedowania po pobraniu pliku, uzyskanie wysokich prędkości jest na prywatnych trackerach dużo łatwiejsze niż w publicznych serwisach.

DHT

Aby zmaksymalizować prędkość pobierania włącz w swoim kliencie P2P DHT. DHT to rozproszona baza danych, dzięki której będziesz miał możliwość połączenia z peerami spoza swojego trackera. Ma to sens przede wszystkim podczas korzystania z trackerów publicznych.

Optymalizacja łącza

Jeśli prędkość pobierania torrentów jest dla Ciebie priorytetem, warto zastanowić się nad programami do optymalizacji łącza. Programy zarządzające ruchem sieciowym pozwolą Ci na ustawienie odpowiednich reguł.

Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy dla krótkich chwil komfortowego korzystania z Sieci będziesz wyłączał klienta BitTorrent – łącze pozostaje wówczas niewykorzystane.

Podczas transferu odbiór porcji danych musi być potwierdzony, jednak w przypadku intensywnego wykorzystania łącza odbiór takich potwierdzeń może być spowolniony.

Program do optymalizacji ruchu – np. cFosSpeed – zadba o to, by pakiety kontrolne z potwierdzeniem otrzymania paczki danych miały pierwszeństwo przed innymi.

Nie bądź pijawką

Ważne jest, by nie przesadzić w żadną ze stron. Klient BitTorrenta faworyzuje tych, którzy wysyłają dane. W rezultacie ustawienie dużej prędkości wysyłania powinno zaowocować wzrostem prędkości pobierania. Jednak nie zawsze tak jest. Gdzie tkwi haczyk?

Wysyłanie danych z pełną prędkością może prowadzić do sytuacji, gdy klient nie otrzyma od innej aplikacji tego typu potwierdzenia otrzymania porcji danych, co spowoduje zatrzymanie wysyłania.

Aby uniknąć takiej sytuacji, upload nie powinien być ustawiony na maksymalną wartość. Z drugiej strony nadmierne ograniczenie prędkości wysyłania sprawi, że będziesz ściągał wolniej.

Optymalne ustawienie prędkości wysyłania to ok. 70 proc. możliwości łącza.

Ograniczenia ISP

Za pomocą tego narzędzia możesz sprawdzić, czy Twój ISP ogranicza prędkość niektórych usług. Jeśli tak, masz dwa wyjścia. Możesz po prostu zmienić firmę, której płacisz za dostęp do Internetu.

Niestety, zapisy w umowach na czas określony, przewidujące różnego rodzaju sankcje za przedwczesną rezygnację, mogą skutecznie zniechęcić do takiego kroku.

Kolejnym rozwiązaniem jest stosowanie VPN do szyfrowania ruchu. Jeśli masz dostęp do serwera hostingowego, możesz pokusić się o samodzielne wdrożenie takiego rozwiązania. Dużo łatwiejsze będzie jednak wykupienie płatnego konta u któregoś z dostawców takich usług.

Czy ściągając z Sieci pliki zazwyczaj korzystasz z pełnej prędkości łącza? Jeśli stosujecie inne metody przyspieszania pobierania – podzielcie się nimi!

Źródło: MakeUseOf

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)