Jak robić dobre zdjęcia? 5 prostych trików od profesjonalisty

Jak robić dobre zdjęcia i co kryje się pod tym pojęciem? W trakcie warsztatów zorganizowanych przez Xiaomi Technology Polska i fotografa lifestyle’owego Tomasza Zienkiewicza dowiedzieliśmy się, jak robić lepsze fotografie, niezależnie od sprzętu, jaki posiadamy.

Jak robić dobre zdjęcia?
Jak robić dobre zdjęcia?
Źródło zdjęć: © fot. Redakcja
Klaudia Stawska-Magdziak

17.06.2019 | aktual.: 18.06.2019 21:09

Dla wielu z nas podstawowym narzędziem fotograficznym jest smartfon. Właśnie dlatego Xiaomi Technology Polska zorganizowało warsztaty. Pod okiem fotografa lifestyle’owego Tomasza Zienkiewicza mogliśmy przetestować najnowsze Xiaomi Redmi Note 7 i dowiedzieć się, jak z pomocą smartfona robić lepsze zdjęcia. Przygotowaliśmy dla was krótkie podsumowanie. Omówimy 5 prostych trików, które pozwolą każdemu z sukcesami fotografować na wakacjach czy wyjazdach oraz lepiej wychodzić na selfie.

  1. Bohater zdjęcia

Pierwszą rzeczą, na którą koniecznie musimy zwrócić uwagę to to, co lub kogo chcemy uwiecznić. Odpowiadając sobie na pytanie, co chcemy pokazać na zdjęciu, o wiele łatwiej będzie nam wybrać odpowiedni kadr, pomyśleć nad kompozycją oraz pozostałymi jego elementami. Ważne jest, by bohater fotografii był wyraźnie widoczny. Nawet jeśli robimy zdjęcie wakacyjnego widoku, to na pejzażu powinien pojawić się pierwszy i dalsze plany.

Bohaterka zdjęcia wyeksponowana za pomocą odpowiedniego kadru i kompozycji
Bohaterka zdjęcia wyeksponowana za pomocą odpowiedniego kadru i kompozycji© fot. Redakcja

  1. Kompozycja i kadr

Kiedy już wiemy, co chcemy pokazać, ważne jest, by wiedzieć, jak to wykadrować. Zawsze najlepszą opcją jest zrobić szerszy kadr, który odpowiednio będziemy mogli przyciąć. To szczególnie ważne przy portretach, ponieważ zbyt bliskie ujęcie może zniekształcać twarz fotografowanej osoby.

Warto również pamiętać, co znajduje się w tle. To duży problem zwłaszcza przy portretach i selfie, kiedy zapominamy, np. o bałaganie za plecami fotografowanej osoby. Jednak nawet w przypadku fotografowania widoków, warto pamiętać, by w kadrze nie znajdowali się tzw. bohaterowie drugiego planu.

Wybierając ujęcie i pracując nad kompozycją, nie bójmy się eksperymentować. Nie zawsze pierwotny pomysł na zdjęcie okazuje się być tym najlepszym. Zwykle warto jest zrobić jak najwięcej ujęć, by potem wybrać to, którym udało nam się osiągnąć najlepszy efekt i najlepiej zrealizować naszą wizję.

  1. Odpowiednie oświetlenie

Kolejnym stosunkowo trudnym tematem jest odpowiednie oświetlenie. Wiele zdjęć, zwłaszcza z wakacji, robimy w pełnym słońcu. Widoczne na nich osoby często mają przez to brzydkie cienie na twarzy, mrużą oczy i przez to wyglądają mniej korzystnie.

Odpowiednie oświetlenie lepiej wyeksponowało rysy twarzy modelki
Odpowiednie oświetlenie lepiej wyeksponowało rysy twarzy modelki© fot Redakcja

Tomasz Zienkiewicz w trakcie warsztatów zasugerował, że jeśli chcemy zrobić zdjęcie w południe, lepiej jest wejść do cienia, gdzie będziemy równomiernie oświetleni. Warto również pamiętać, że najkorzystniej wyglądamy w miękkim, rozmytym świetle. Taki efekt osiągają fotografowie za pomocą blend fotograficznych, ale możemy również wykorzystać z podobnym rezultatem…firankę.

Fotografując w plenerze, trzeba wziąć pod uwagę porę dnia. Zawodowcy najchętniej robią zdjęcia w okolicy wschodu lub zachodu słońca, kiedy światło jest delikatniejsze.

  1. Kolory na zdjęciu

Pamiętajmy, że kolory odbijają światło, co będzie widoczne na zdjęciu. Odpowiednio dobrane kolory będą pozytywnie lub negatywnie wpływać na fotografię. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie, który padł podczas warsztatów Xiaomi Technology Polska.

Jeżeli założymy czerwoną bluzkę do selfie, to światło zostanie odbite od czerwonego materiału na naszą twarz. Przez to cera będzie wyglądać na bardziej zaczerwienioną, niezdrową, a wszystkie cienie zostaną podkreślone. Tak samo będzie w przypadku zielonego odcienia odbitego na naszą twarz.

Kolory na zdjęciu martwej natury
Kolory na zdjęciu martwej natury© fot. Redakcja

  1. Obróbka zdjęcia

Ostatnim trikiem, na który zwrócił uwagę fotograf w trakcie warsztatów jest to, że na naciśnięciu wirtualnego spustu migawki się nie kończy. Odpowiednie wykadrowanie, poprawienie kolorów czy kontrastu jest równie istotne, co samo umiejętne zrobienie zdjęcia. Ważne jednak, by nie przesadzić i nie stosować zbyt wielu filtrów czy modyfikacji. Dobrze znane są historie fotografów, także tych profesjonalnych, którzy złą postprodukcją sprawili np. że celebryta nie przypominał siebie.

Jak robić dobre zdjęcia? Tomasz Zienkiewicz w trakcie warsztatów przyznał, że jego zdaniem nie ma złych fotografii, ale są takie, które nie realizują celu czy pomysłu, jaki miał fotograf. Nawet niewyraźne ujęcie może być ciekawe i odpowiednio pokazywać to, na czym nam zależało. Prowadzący warsztaty zauważył również, że nieważne czy fotografujemy smartfonem, czy aparatem za kilka tysięcy złotych. Zawsze mamy szansę zrobić naprawdę dobre zdjęcie.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tekście powstały w trakcie warsztatów Xiaomi Technology Polska i zostały wykonane przy pomocy Xiaomi Redmi Note 7.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.