Jak rozwiązać problem zaparowanych okien?

Strona głównaJak rozwiązać problem zaparowanych okien?
22.10.2019 20:52
Parujące okna to nie tylko problem estetyczny
Parujące okna to nie tylko problem estetyczny
Źródło zdjęć: © imagestockphoto.com/HotHibiscus
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski

Zbliżająca się zima to okres, gdy na naszych oknach zaczyna osadzać się wilgoć. Zaparowane szyby to nie tylko problem wizualny. Jak sobie poradzić z zaparowanymi oknami? Sprawdźmy, co nam pomoże w rozwiązaniu problemu.

Przyczyny zaparowanych okien

Parowanie naszych okien jest ściśle powiązane z różnicą temperatur panującą wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Najbardziej intensywne parowanie następuje zatem w nocy i nad ranem. Powstawaniu pary na oknach sprzyja nadmierna wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu. Suszenie prania lub gotowanie to jedne z głównych czynników powodujących osadzanie się pary na oknach. Zanim kupimy pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza sprawdźmy, czy dach i rynny odprowadzające deszczówkę są szczelne. Także źle zamontowane okna mogą sprzyjać parowaniu.

Jakie są skutki zaparowanych okien?

Niestety zaparowane okna niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Obecność pary na oknach powoduje:

  • powstawanie pleśni na ścianach wywołującej problemy zdrowotne układu oddechowego;
  • pogorszenie stanu okien;
  • zmniejszenie koncentracji;
  • zły nastrój;
  • ataki migreny, alergie.

Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, która wynosi od 40 do 60 proc. Jeśli na szybach osadza się wilgoć, często niezbędna będzie wymiana starych okien. Mimo, że ogrzewanie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami, zastanówmy się nad rozszczelnieniem okien. Koszty usuwania skutków wilgoci znacznie przewyższą nasz dodatkowy wkład w ogrzewanie. Jeśli mamy okna PCV możemy je dodatkowo wyposażyć w nawiewniki.

Kolejnym krokiem może być profesjonalny osuszacz powietrza. W większych pomieszczeniach sprawdzi się ten:

Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których suszymy pranie. Przy parujących oknach wystarczy postawić proste urządzenie, takie jak to:

Warto również spróbować naturalnych metod - na parapecie można postawić kwiaty pochłaniające wilgoć np. paproć lub bluszcz.

Jak zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń?

Zamontowanie wentylatorów i kratek wentylacyjnych to podstawa, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Polecamy poniższy produkt:

Dodatkowo nasza kuchnia powinna zostać wyposażona w okap kuchenny z wyciągiem powietrza. Do nowoczesnego wnętrza polecamy stylowy okap sterowany pilotem:

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)