Jak sprawnie tworzyć kopie bezpieczeństwa płyt CD i DVD?

Strona głównaJak sprawnie tworzyć kopie bezpieczeństwa płyt CD i DVD?
17.01.2011 10:08
Płyty (Fot. Flickr/bark/Lic. CC by)
Płyty (Fot. Flickr/bark/Lic. CC by)
Przemysław Muszyński
Przemysław Muszyński

Płyty CD i DVD są wygodne, ale mało odporne na uszkodzenia. Zarysowania czy kurz sprawiają, że bezcenne krążki często się niszczą. Jak wykonywać ich kopie na innych nośnikach optycznych lub twardych dyskach?

Płyty CD i DVD są wygodne, ale mało odporne na uszkodzenia. Zarysowania czy kurz sprawiają, że bezcenne krążki często się niszczą. Jak wykonywać ich kopie na innych nośnikach optycznych lub twardych dyskach?

Kopiuj - wklej

Standardowe kopiowanie danych przy użyciu Eksploratora Windows oraz programu do nagrywania typu Nero Burning ROM czy Deep Burner. Metoda jest zasadniczo szybka i dobra, lecz niestety działa jedynie w wypadku płyt, na których znajdują się niezabezpieczone dane. Jest też mniej wygodna, gdy plików jest bardzo dużo.

Tworzenie obrazu płyty

Obraz płyty to kopia danych z nośnika optycznego (CD lub DVD) przechowywana na twardym dysku. Jego ponowne nagranie powinno odtworzyć system plików na nowej płycie. Takie obrazy mogą być wygodnie przechowywane w zasobach lokalnych.

Opcję tworzenia obrazów ma większość popularnych programów do nagrywania płyt, jak na przykład Nero Burning ROM. Inne rozwiązanie to modny swego czasu Alcohol 52%. Dobrym wyborem jest także Iso Buster, pozwalający na wydobycie danych z niektórych chronionych płyt.

Niestety, nie zawsze tym sposobem da się stworzyć kopię bezpieczeństwa. W wielu przypadkach na drodze stają bowiem zabezpieczenia antypirackie. Czasem okazuje się, że tak stworzone obrazy zwyczajnie nie działają.

Daemon Tools tworzy wirtualne dyski, w których montuje obrazy płyt, dzięki czemu omija niektóre zabezpieczenia (np. SafeDisc, StarForce, SecuRom). Swego czasu modne było też używanie narzędzia CloneCD.

Ripowanie płyt

W niektórych wypadkach powyższe narzędzia są mało skuteczne. Czasami trzeba wykonać tzw. rip, czyli dosłownie rozpruć zabezpieczenia i „wydłubać” to, co jest potrzebne.

Metoda ta dawniej była czasochłonna, jednak obecnie, dzięki licznym programom, jest już dużo prostsza. Niestety posługiwanie się nią jest niezgodne z większością licencji na oprogramowanie. Ten temat omówił szczegółowo Mariusz w swoim tekście.

Kopia zapasowa Windows

W przypadku systemu Windows tworzenie kopii zapasowych jest proste - istnieje do tego specjalne narzędzie. Umieszczono je w różnych zakątkach menu, zależnie od wersji systemu. Przykładowo w Windows XP znajduje się na końcu ścieżki Start → Programy → Akcesoria → Narzędzia systemowe → Kopia zapasowa.

Wirtualne napędy i programy deszyfrujące

Proces jest dość czasochłonny, jednak pewny i prosty. Nie wymaga instalowania żadnych programów i wiedzy technicznej.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)