Jak stworzyć silne hasło, które łatwo zapamiętać
Czy zdarzyło ci się, że ktoś kiedyś włamał się na twoje konto pocztowe? Jeśli tak na pewno uznasz za cenne wskazówki tu podane. Jeśli nie, lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc i ty powinieneś stworzyć sobie silne hasła wszędzie tam, gdzie korzystasz z kont online.
Czy zdarzyło ci się, że ktoś kiedyś włamał się na twoje konto pocztowe? Jeśli tak na pewno uznasz za cenne wskazówki tu podane. Jeśli nie, lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc i ty powinieneś stworzyć sobie silne hasła wszędzie tam, gdzie korzystasz z kont online.
Jakie warunki musi spełnić hasło, aby uznać je za adekwatne?
1.Przede wszystkim hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków. Możecie zobaczyć, że coraz częściej przy rejestracji podaje się to jako minimum.
2.Twoje hasło nie powinno zawierać popularnych i prostych słów jak 123, haslo, twoja data urodzenia, login, imię, czy cokolwiek, co może się z tobą kojarzyć.
3.Dobrze by było, żeby było ono także mieszanką małych i dużych liter.
4.Powinno zawierać znaki specjalne @#$%^&.
5.Każde hasło online powinno być odmienne od już istniejącego.
Teraz pewnie zastanawiacie się jak zapamiętać takie hasło, które będzie spełniać te wszystkie warunki. Oto przykłady jak trochę uprościć sobie życie:
1.Na początek zastanów się nad datą, wydarzeniem, miejscem, czy czymkolwiek co jest dla ciebie istotne. Pamiętaj jednak, żeby składało się przynajmniej z ośmiu znaków. Będzie to twój podstawowy termin. Dla przykładu zobacz jak wygląda to na Damien Oh. Zauważ, że użyta jest kombinacja dużych i małych liter razem ze spacją.
2.Teraz możesz skorzystać z poniższych reguł, żeby je odpowiednio zmodyfikować, choć pamiętaj, że możesz zastosować swoje zasady:
Zamień ?a? na @
Zamień ?s? na $
Zamień spację na %
Zamień ?o? na 0
Zamień ?i? na !
Teraz twój prosty Damien Oh wygląda tak D@m!en%Oh.
- Teraz możesz sprawdzić swoje hasło w Password Meter. Jeśli nie będzie ono dostatecznie dobre, zobaczysz listę rzeczy, które mogą je poprawić.
- Jeśli masz już swój podstawowy termin, odwiedź swoje strony i pozmieniaj hasła.
Dla przykładu, jeśli masz konto mailowe na Gmailu, możesz zrobić według podanych wyżej reguł takie hasło D@m!en%OhG00glem@!l . Jeśli zrobisz tak, dla każdej strony zobaczysz, że stworzyłeś setki różnych haseł, które możesz łatwo zapamiętać.
Czy to wystarczy?
Nie, to dopiero początek. Swoje hasło bowiem, powinno się zmieniać, co kilka miesięcy. Można to jednak zrobić dość prosto, wystarczy zmienić chociażby kolejność wyrazów.
Pamiętajcie, że zabezpieczanie swoich komputerów leży w naszym własnym interesie i powinno wejść do naszych nawyków. Oprócz haseł zatroszczcie się również o dobrego firewalla i program antywirusowy.
Źródło: MakeUseOf