Jak synchronizować dodatki do Firefoksa między komputerami?

Firefox (Fot. Flickr/Raphael Quinet/Lic CC by)
Firefox (Fot. Flickr/Raphael Quinet/Lic CC by)
Wojtek Wowra

21.09.2010 09:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google Chrome 6 oferuje użytkownikom wbudowaną funkcję synchronizacji danych, która obejmuje również zainstalowane rozszerzenia. Fani Firefoksa nie doczekali się niestety jeszcze tej opcji. Na szczęście ograniczenie to można obejść na kilka sposobów.

Google Chrome 6 oferuje użytkownikom wbudowaną funkcję synchronizacji danych, która obejmuje również zainstalowane rozszerzenia. Fani Firefoksa nie doczekali się niestety jeszcze tej opcji. Na szczęście ograniczenie to można obejść na kilka sposobów.

Pierwszą metodą jest instalacja dodatku Siphon. Aplikacja synchronizuje rozszerzenia między komputerami użytkownika. Internauta może wybrać, które dodatki mają zostać przeniesione na inne instalacje przeglądarki, a które mają działać tylko na jednej maszynie.

Obraz

Niestety Siphon nie synchronizuje ustawień oraz plików użytkownika powiązanych z dodatkami. Rozszerzenie musi więc zostać skonfigurowane na każdym komputerze niezależnie. W większości wypadków nie jest to problem. Niektóre dodatki mają jednak mnóstwo opcji, a ich modyfikowanie jest uciążliwe.

Drugi sposób na synchronizację wymaga instalacji rozszerzenia Add-on Collector. Pozwala ono na tworzenie kolekcji dodatków, które są później publikowane na oficjalnej stronie Mozilli. Dostęp do kolekcji jest możliwy z każdego komputera podłączonego do Sieci. Niestety użytkownik i tak musi osobno zainstalować każdą aplikację.

Obraz

Najlepszy moim zdaniem sposób na synchronizację dodatków Firefoksa wiąże się z instalacją Dropboksa. Ta webowo-desktopowa aplikacja tworzy na twardych dyskach wszystkich komputerów użytkownika specjale foldery. Nowe dane są rozsyłane do innych maszyn tuż po uruchomieniu i połączeniu się z Internetem.

Dropbox to skuteczne narzędzie do wymiany wszelkich plików między komputerami. Świetnie radzi sobie także z ustawieniami Firefoksa. Te są przechowywane w następujących katalogach:

  • C:Documents and Settings<nazwa użytkownika>Dane aplikacjiMozillaFirefoxProfiles (w Windowsie XP)
  • C:Users<nazwa użytkownika>AppDataRoamingMozillaFirefoxProfiles (w Viście i 7)

Aby dokonać synchronizacji, wystarczy skopiować katalog z profilem do folderu Dropboksa, uruchomić drugi komputer, poczekać na przesłanie danych, usunąć stary katalog z profilem i zastąpić go nowym, pochodzącym z drugiego komputera. Wszystko to należy zrobić przed włączeniem Firefoksa.

Taka operacja przeniesie wszystkie dane użytkownika, włącznie z zapisanymi hasłami. Oczywiście instalacja Dropboksa nie jest obowiązkowa. Folder można spakować w formacie RAR czy ZIP i wysłać chociażby e-mailem. Dropbox gwarantuje jednak, że na nowym pececie zawsze będzie dostępna najnowsza wersja rozszerzeń.

Szczegółowy poradnik wideo na ten temat można obejrzeć poniżej:

Osoby, którym nie chce się kopiować folderów, mogą zainstalować Firefoksa Portable. Tę wersję programu da się uruchamiać z każdego folderu, bez konieczności przeprowadzania klasycznej instalacji. Przeglądarkę można wiec wrzucić do katalogu Dropboksa. Aplikacja sama roześle wprowadzane przez użytkownika zmiany.

Szukasz najlepszych rozszerzeń do Chrome i innych przeglądarek? Sprawdź naszą listę dodatków do Firefoxa, Chrome i IE, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)