Jak zablokować komputer - Windows i MacOS

Jak zablokować komputer - Windows i MacOS
23.08.2021 16:11
padlock
padlock
Mateusz
Mateusz

Nie raz jesteśmy zmuszeni szybko zablokować dostęp do naszego komputera. Istnieje kilka metod, które pozwalają zrobić to w niemal natychmiastowym tempie. Poniżej przedstawiamy sposoby zabezpieczania ekranów komputerów z systemem Windows i MacOS.

Jak szybko zablokować ekran komputera?

Kiedy oddalamy się od naszego komputera, bardzo ważne jest odpowiednie i szybkie zabezpieczenie sprzętu. W tym celu możemy wykorzystać poniżej wymienione metody.

Blokada ekranu z Menu Start

W tym przypadku naciskamy logo Windows, wybieramy swoje konto i klikamy "Zablokuj".

Skrót do zablokowania komputera

Innym, jeszcze szybszym sposobem na wykonanie tej czynności jest po prostu wciśnięcie kombinacji Windows + L. Działa na Windows 7, 8, 10 i 11.

Menadżer zadań

Kolejnym sposobem jest jednoczesne przytrzymanie Ctrl + Alt + Delete. Po otworzeniu się nowego okna kliknij "Zablokuj", a Twoje urządzenie zostanie od razu zablokowane.

Blokada dynamiczna

W Windows 10 oraz 11 istnieje możliwość zablokowania ekranu automatycznie, kiedy jesteś z dala od niego. Jak zablokować komputer w ten sposób? Na początku musisz włączyć Bluetooth w obu urządzeniach i sparować smartfon z komputerem.

W kolejnym kroku kliknij Ustawienia > Konta > Opcje Logowania > Blokada Dynamiczna i zaznacz zgodę na automatyczne blokowanie sprzętu. W momencie, gdy odejdziesz od komputera, zabierz ze sobą telefon. Po znalezieniu się poza zasięgiem Bluetooth komputer automatycznie zablokuje ekran i powróci do ekranu logowania.

Skonfiguruj własny skrót

Jednym ze sposobów zablokowania naszego komputera jest stworzenie specjalnego skrótu. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie, a następnie wybieramy Nowy -> Skrót.

Teraz w lokalizacji elementu wpisujemy: rundll32 user32.dll,LockWorkStation. Kliknij przycisk Dalej i wpisujemy dowolną nazwę. Na koniec wybieramy Zakończ. Klikając w stworzony skrót dwa razy, zablokujemy komputer.

Jak zablokować komputer Mac?

Pierwszą metodą umożliwiającą zablokowanie dostępu do komputera jest wejście w ikonę Apple w lewym górnym rogu, a następnie wybranie opcji "Blokuj Ekran".

Drugim, równie szybkim sposobem jest naciśnięcie klawiszy: Control + Command + Q, po czym następuje natychmiastowa blokada ekranu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)