Jak to się dzieje, że LG V10 i LG G5 z Hi-Fi Plus grają tak dobrze? To zasługa DAC-ów

Jak to się dzieje, że LG V10 i LG G5 z Hi‑Fi Plus grają tak dobrze? To zasługa DAC‑ów

Jak to się dzieje, że LG V10 i LG G5 z Hi-Fi Plus grają tak dobrze? To zasługa DAC-ów
LG
29.06.2016 17:07

LG zrobiło ukłon w stronę audiofilów. W smartfonach LG V10 i - opcjonalnie - LG G5 zostały zaimplementowane wysokiej klasy podzespoły DAC. Czym są, jak działają i dlaczego powinniśmy się cieszyć, że mamy je w telefonach?

Obecny w LG V10 domyślnie, a w LG G5 w postaci opcjonalnego modułu Hi-Fi Plus DAC (Digital-Audio Converter) to przetwornik cyfrowo-analogowy. Jego zadaniem jest konwertowanie informacji cyfrowej na impulsy elektryczne. Innymi słowy: DAC sprawia, że zapis muzyki staje się możliwy do odsłuchania.

Konwertery DAC znajdują się w każdym cyfrowym odtwarzaczu – czy to w smartfonie, czy w telewizorze – ale zwykle są to podzespoły niskiej jakości. Zostały stworzone niewielkim kosztem i mają prosty cel: po prostu działać. W rezultacie słyszymy płaski dźwięk pełen szumów.

Dopiero droższe konwertery radzą sobie lepiej z trudnym zadaniem, jakim jest sprawienie, aby ciąg zer i jedynek stał się symfonią Beethovena czy najnowszym hitem Drake'a. Jak to robią?

Z dysku do ucha

Słyszymy dźwięk, ponieważ jesteśmy wrażliwi na fale akustyczne, czyli zmiany gęstości i ciśnienia powietrza posiadające określone natężenie oraz częstotliwość. Jeśli chcemy dowolny dźwięk zarejestrować, musimy w odpowiedni sposób zinterpretować i zapisać jego właściwości.

W przypadku urządzeń cyfrowych do zapisu stosuje się próbkowanie dźwięku, czyli rejestrowanie jego wartości w równych odstępach czasu. Pobrane informacje dotyczące każdej "cząstki" dźwięku są zapisywane w postaci zer i jedynek.

Jako że w rzeczywistości w fali akustycznej nie ma żadnych przerw, zaś zapis cyfrowy przebiega punkt po punkcie i przypomina zabawę w łączenie kropek, uzyskanie dźwięku dobrej jakości wymaga wysokiej częstotliwości próbkowania. Standardem jest 44,1 kHz, czyli tworzenie 44100 rejestrów na sekundę.

Jeszcze lepsza jakość dźwięku z Hi-Fi Plus
Jeszcze lepsza jakość dźwięku z Hi-Fi Plus

Mamy więc informację o dźwięku. Jeśli chcemy go odsłuchać, trzeba z powrotem przełożyć ją na zmiany w gęstości i ciśnieniu powietrza. Tu do akcji wkracza DAC. Konwerter przetwarza zera i jedynki na impulsy elektryczne. Te są następnie wzmacniane i przekładane na drgania membrany głośnika. W ten sposób informacja jest odtwarzana w postaci fal akustycznych.

Wzywanie dla DAC-ów

Specjaliści z Cambridge Audio – firmy produkującej sprzęt muzyczny od 1968 r. - za dwa istotne wyznaczniki jakości DAC-ów uważają to, jak radzą one sobie z jitterem i filtrowaniem dźwięku.

  • Jitter to zniekształcenia taktowania, przez które rozumiane są poprawne wartości audio odtwarzane w niewłaściwych momentach. Choć odstęp od właściwej wartości jest mikroskopijny, to wpływa on na odbiór dźwięku przez człowieka. Po prostu słychać niedoskonałości.
  • Filtrowanie to natomiast umiejętność wycinania zbędnych danych z zapisanej informacji o dźwięku. Niepotrzebne dane dotyczą dźwięków o zbyt wysokich częstotliwościach i powinny zostać wyłapane przez filtry.

Jak radzą sobie z tymi i innymi problemami podzespoły zastosowane w LG V10, a także w LG G5 w postaci modułu Hi-Fi Plus? Znakomicie. Przetworniki DAC z linii ESS SABRE to podzespoły stosowane w high-endowych urządzeniach audio – i dlatego serwis DigitalTrends określił Hi-Fi Plus mianem „jednego z najbardziej ekscytujących produktów do smartfonów, jakie pojawiły się od długiego czasu”.

LG Hi-Fi Plus
LG Hi-Fi Plus© lg.com

Inteligentny projekt

Samo wykorzystanie konwerterów to jednak nie wszystko. Technologię trzeba zaimplementować z głową. To właśnie zrobiło LG.

Aby uruchomić tryb wysokiej jakości dźwięku, czyli Hi-Fi DAC, trzeba samodzielnie wybrać tę opcję. Co więcej, Hi-Fi DAC nie włączy się, jeśli nie są podpięte słuchawki, a kiedy zostaną wypięte – zostanie automatycznie wyłączony. Urządzenie zapamięta jednak wybór użytkownika i po kolejnym podłączeniu słuchawek Hi-Fi DAC będzie włączał się automatycznie.

Po co takie komplikowanie życia? Czy Hi-Fi DAC nie może być włączony domyślnie i po prostu działać? Nie, ponieważ bez słuchawek różnica w jakości dźwięku będzie niewielka, zaś funkcja Hi-Fi wpłynie na zużycie energii. Zastosowane zabezpieczenia, które wyłączają Hi-Fi, gdy nie potrzebujemy dźwięku wyższej klasy, pozwalają uniknąć niepotrzebnego rozładowywania baterii.

Naprawdę dobra zmiana

O tym, jak istotny jest DAC, najlepiej świadczy fakt, że użycie konwertera zewnętrznego w większości urządzeń – np. w telewizorach czy przenośnych odtwarzaczach muzyki – umożliwia poprawę jakości dźwięku bez konieczności podłączania lepszych głośników. Cyfrowa muzyka nie zachwyci bowiem nawet na najlepszych kolumnach, jeśli nie zostanie odpowiednio przetworzona i „odczytana”.

LG V10 ma wbudowany wysokiej jakości DAC
LG V10 ma wbudowany wysokiej jakości DAC

Konwertery ESS SABRE w LG V10 i LG G5 to świetna wiadomość dla wszystkich użytkowników, którzy chcą, by ich smartfon stał się przenośnym centrum multimedialnym z prawdziwego zdarzenia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)