Jak tworzyć własne motywy dla Chrome?

Jak tworzyć własne motywy dla Chrome?20.01.2011 10:27
Infinity Car Theme (Fot. chrome.google.com/extensions)
Infinity Car Theme (Fot. chrome.google.com/extensions)
Mariusz Kosakowski

Wbrew pozorom stworzenie motywu do Chrome'a nie jest trudne. Wystarczy mieć wysokiej jakości zdjęcie oraz trochę cierpliwości. Co dokładnie trzeba zrobić?

Wbrew pozorom stworzenie motywu do Chrome'a nie jest trudne. Wystarczy mieć wysokiej jakości zdjęcie oraz trochę cierpliwości. Co dokładnie trzeba zrobić?

Na motyw składa się grafika oraz plik z rozszerzeniem .json.

Aby przygotować własny motyw, trzeba mieć:

  • grafikę, która będzie stanowić motyw główny, może to być np. tapeta ściągnięta z Sieci;
  • program do obróbki grafiki, gdy ta tego wymaga lub gdy użytkownik chce coś do niej dodać;
  • edytor kodu źródłowego np. Notepad++, można też użyć zwykłego notatnika.

Tworzenie autorskiego motywu można podzielić na 4 kroki.

Krok pierwszy

Należy stworzyć folder, do którego trafią wszystkie składniki motywu dla Chrome. Można go nazwać np. My Theme. W nim będzie znajdował się folder images oraz plik manifest.json.

Krok drugi

Grafika motywu składa się z 4 elementów. Piątym, dodatkowym elementem może być logo autora.

Rama motywu – jest to tło dla przycisków Minimalizuj, Maksymalizuj, Zamknij. Jeśli autor motywu nie zdecyduje się użyć tu swojej grafiki, będzie ona taka jak w przypadku domyślnych ustawień przeglądarki. Jeśli jednak się zdecyduje na własną grafikę, musi ona mieć minimum 30 px wysokości. Szerokość jest dowolna.

Pasek narzędzi motywu – to miejsce, gdzie znajduje się pasek adresu, przyciski Dalej, Cofnij, a także ikony rozszerzeń. Minimalna wysokość grafiki w tym miejscu to 120 px. Szerokość dowolna.

Tło motywu karty – ta grafika jest wyświetlana w nieaktywnych kartach, podczas gdy inne są otwarte. Minimalna wysokość to 65 px, szerokość nie ma znaczenia.

Tło motywu nowej karty – jest to grafika wyświetlana po otwarciu nowej karty. Zalecany minimalny rozmiar to 800 x 600. Jednak tapeta o wymiarach pasujących do rozdzielności ekranu nadaje się najlepiej.

Logo – pojawia się w prawym dolnym rogu. Tego elementu nie trzeba koniecznie umieszczać.

Krok trzeci

Tworzenie pliku manifest.json. Dostarcza on informacji przeglądarce odnośnie do motywu dla Chrome. W jego skład wchodzą ścieżki do grafiki, palety kolorów i odcieni, ustawień poszczególnych elementów. Wzór pliku można pobrać tutaj.

Krok czwarty

Czas ustawić przygotowany motyw w przeglądarce. W tym celu należy w polu adresu przeglądarki wpisać chrome://extensions/. Użytkownik zobaczy stronę z zainstalowanymi rozszerzeniami.

Po prawej stronie, w górnym rogu, znajduje się Tryb programisty, który należy rozwinąć. Następnie wybierając polecenie Wczytaj rozszerzenie bez pakietu, należy odszukać ścieżkę do folderu My Theme i nacisnąć OK. Motyw powinien zostać załadowany.

Jeśli to nie nastąpi, trzeba sprawdzić, czy w nazwach plików nie ma błędów, czy ścieżki są poprawne i czy nazwa pliku .json nie jest przypadkiem nieprawidłowa.

Szkielet motywu dla Chrome, na który można nałożyć własną grafikę, jest do pobrania tutaj. Stworzoną skórką można oczywiście podzielić się z ogólnoświatową społecznością.

Źródło: Lifehacker

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)