Jak ukryć wybraną partycję w systemie Windows?

Jak ukryć wybraną partycję w systemie Windows?
Paweł Cebula

03.04.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

System Windows nie posiada jako takiego mechanizmu pozwalającego na selektywne ukrywanie i pokazywanie dowolnych partycji zamontowanych w systemie. Z pewnością są osoby, którym może zależeć na tym, aby taką możliwość otrzymać i w razie potrzeby, utrudnić niepowołanym osobom dostęp do naszych danych.

System Windows nie posiada jako takiego mechanizmu pozwalającego na selektywne ukrywanie i pokazywanie dowolnych partycji zamontowanych w systemie. Z pewnością są osoby, którym może zależeć na tym, aby taką możliwość otrzymać i w razie potrzeby, utrudnić niepowołanym osobom dostęp do naszych danych.

Jest wiele powodów, dla których możemy chcieć ukryć partycję, zachowując jednocześnie pełen dostęp do wszystkich plików, jakie mamy na niej zgromadzone. Wymaga to jednak pewnych dodatkowych działań ze strony użytkownika. Do dyspozycji mamy dwie możliwości - skorzystanie ze specjalnej aplikacji lub modyfikacja rejestru wpisów.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/HideMyDisk.jpg)

Większość osób nie lubi się przemęczać i jeżeli istnieje taka możliwość, to bardzo chętnie korzystają z najprostszych rozwiązań. W tym konkretnym wypadku oznacza to po prostu skorzystanie z programu Hide My Disk. Jest to darmowa aplikacja, której głównym zadaniem jest umożliwienie użytkownikowi ukrycia lub pokazania dowolnej partycji.

Korzystanie z aplikacji ogranicza się dosłownie do dwóch kroków. Najpierw wskazujemy partycję lub dysk, który chcemy ukryć. Natępnie klikamy "Hide". Po chwili wskazany przez nas dysk faktycznie przestanie być widoczny w windowsowym Explorerze. Ponowne pokazanie partycji jest bardzo równie proste - wskazujemy literę dysku i klikamy "Unhide"

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/Uruchamianieregedit.jpg)

Jeżeli czujesz się na siłach i zamiast korzystać z dodatkowych programów wolisz samodzielnie wykonać takie działanie, to również jest taka opcja. Zaczynamy od kliknięcia "Start" -> Uruchom i wpisania regedit. Po pokazaniu się okna rejestru wpisów przechodzimy po kolei do folderów HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer.

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2010/04/Regeditmodyfikacja.jpg)

W tym miejscu naszym zadaniem będzie stworzenie nowego wpisu DWORD noszącego nazwę NoDrives. W zależności od tego, którą partycję chcemy ukryć, wpisujemy odpowiednią wartość. Dysk "A" to wartość 1, dysk "B" to 2, C ma przypisaną 4, z kolei partycja D - 8.

Co ciekawe, istnieje możliwość ukrywania kilku partycji na raz - w takiej sytuacji po prostu sumujemy kolejne wartości dla danych partycji - jeżeli za cel stawiamy sobie ukrycia dysku C i D, to wartość jaką przypiszemy kluczowi NoDrives będzie 12. "Przywrócenie" dysków będzie wiązało się z usunięciem tego klucza.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)