Jak umieścić klip YouTube w prezentacji PowerPoint?

Jak umieścić klip YouTube w prezentacji PowerPoint?28.11.2008 09:00
Jak umieścić klip YouTube w prezentacji PowerPoint?
Grzesiek Powalski

Czy chciałbyś, aby Twoje prezentacje były bogatsze o filmiki? Pewnie, że chcesz. A gdzie znajdziesz najlepsze video? Na YouTubie. Spróbujmy więc połączyć te dwie kwestie i zamieścić filmiki z YouTuba w programie PowerPoint.

Czy chciałbyś, aby Twoje prezentacje były bogatsze o filmiki? Pewnie, że chcesz. A gdzie znajdziesz najlepsze video? Na YouTubie. Spróbujmy więc połączyć te dwie kwestie i zamieścić filmiki z YouTuba w programie PowerPoint.

Przed zamieszczeniem filmiku na slajdzie z PowerPointa, pomyśl zawsze o sprzęcie, na którym umieścisz prezentacje. Często zdarza się, że prezenterzy w połowie prezentacji zaczynają ?walczyć? o włączenie video, co zaburza cały przekaz. Problemem może być kiepskie połączenie internetowe, brak kodeków, czy cokolwiek innego.

Ty możesz śmiało przestać przejmować się takimi żenującymi sytuacjami przez zaplanowanie wszystkiego wcześniej. Może się okazać , że będziesz prezentować filmik przed publicznością w miejscu, gdzie jest dobre połączenie internetowe, a równie dobrze może być tak, że będziesz musiał dostarczyć je w środowisku offline. Obie sytuację wymagają innego podejścia.

Wrzucanie filmików bezpośrednio do PowerPointa

To najłatwiejsza opcja i rekomendowana przeze mnie, pod warunkiem, że jesteś pewny, że w sali konferencyjnej będziesz mieć świetne połączenie. Ściągnij YouTube Wizard plug-in z tej strony. Po instalacji zostanie dodana nowa możliwość (YouTube Video) do twojego paska w programie PowerPoint.

Teraz wystarczy, że podczas tworzenia prezentacji wstawisz do któregoś ze slajdów swój filmik. Po kliknięciu na ikonkę zostanie ci tylko wpisanie adresu URL, pod którym znajduje się video. Oczywiście będziesz mógł zmienić jego parametry oraz dopasować go do prezentacji.

Odtwarzanie klipów bez dostępu do Internetu

Najpierw ściągnij video z YouTube w formacie Windows Media lub AVI, gdyż PowerPoint ma problem z otworzeniem innych formatów jak FLV, czy MP4, które są zazwyczaj używane przez YouTube. Możesz użyć zarówno Zamzar.com lub MediaConverter.org, żeby zapisać klipy w AVI. Osobiście jednak polecałbym Media Converter, gdyż konwersji można dokonać w przeglądarce, natomiast w przypadku Zamzaru potrzebne jest podawanie adresu e-mail, na który przesłany zostanie link do filmiku. Kiedy plik zostanie zapisany w AVI lub WMV, wystarczy kliknąć Wstawianie, potem Film i wybrać Film z pliku.

Przenoszenie video z Google Docs do PowerPointa

Jeśli stworzyłeś swoją prezentację w Google Docs z klipami z YouTube możesz ją przenieść także do PowerPointa. Jeśli skorzystasz z opcji Export as PPT, pojawi się problem, gdyż wszystkie wstawione przez ciebie klipy będą tylko statycznymi obrazkami.

Jednak można temu łatwo zaradzić. Opublikuj swoją prezentację Google Docs jako pokaz slajdów w HTML  i umieść ją później jako stronę w programie PowerPoint używając liveweb plug-in. To pozwoli ci na normalne odtwarzanie klipów. Dużym udogodnieniem jest fakt, że jeśli dokonasz modyfikacji jakiegoś klipu w prezentacji Google Docs, zostanie on zmieniony także w tej z PowerPointa.

Źródło: Labnol

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)