Jak wyczyścić system Windows?

Jak wyczyścić system Windows?

fot.: tlcexpress.org
fot.: tlcexpress.org
Paweł Cebula
25.12.2009 16:00

Wśród sporej rzeszy użytkowników Windows przyjęło się, że raz na jakiś czas konieczne jest reinstalowanie tego systemu wraz z formatowaniem całej partycji. W jaki sposób można wyczyścić system Windows, tak aby nie było trzeba instalować wszystkich programów, sterowników, czy konfigurować go od nowa?

Wśród sporej rzeszy użytkowników Windows przyjęło się, że raz na jakiś czas konieczne jest reinstalowanie tego systemu wraz z formatowaniem całej partycji. W jaki sposób można wyczyścić system Windows, tak aby nie było trzeba instalować wszystkich programów, sterowników, czy konfigurować go od nowa?

Formatowanie partycji i ponowna instalacja systemu Windows zdaniem wielu osób jest rozwiązaniem wszystkich problemów. Prawda jest taka, że po zakończeniu tego procesu musimy jeszcze zainstalować wszystkie niezbędne programy, skonfigurować różne ustawienia i przenieść pliki z utworzonych wcześniej kopii zapasowych.

Tak więc tylko pozornie ułatwiamy sobie życie. Identyczny efekt można uzyskać bez konieczności usuwania wszystkich danych z partycji i reinstalacji systemu. W tym celu wystarczy użyć kilku standardowych narzędzi oferowanych przez system Windows lub skorzystać ze specjalnych programów stworzonych w tym celu.

  • Kliknąć Start, a następnie Uruchom. Wpisz w pole cleanmgr, a następnie wciśnij OK;
  • Start - Wszystkie Programy - Akcesoria - Narzędzia Systemowe - Czyszczenie dysku
  • Otwórz okno Explorera (np. klikając Mój Komputer) i kliknij PPM na ikonkę dysku, wybierz właściwości, a następnie z zakładki Ogólne ? Oczyszczanie dysku.

Program uwzględnia elementy wytwarzane w trakcie przeglądania Internetu, logi, dzienniki konfiguracji, zawartość kosza systemowego i wielu innych. Przy okazji możemy również skorzystać z opcji ?Oczyść pliki systemowe?, dzięki czemu z systemu znikną obiekty wytwarzane w trakcie normalnego działania systemu.

[*]Przeanalizuj zawartość dysków

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/Analizadysku.jpg)

Coraz rzadziej przyczyną reinstalacji systemu operacyjnego jest brak wolnego miejsca na dyskach twardych. Tak czy inaczej, w przypadku niektórych notebooków, czy netbooków problem nadal może się pojawiać. Co zrobić w sytuacji, gdy usunęliśmy wszystkie pliki tymczasowe, zbędne programy i inne elementy, a nadal brakuje nam miejsca?

Ostatnią deską ratunku są aplikacje służące do analizy zawartości dysku. Przykładem takiego programu może być Disktetective. Sposób działania takich aplikacji jest bardzo prosty - uruchamiamy go i przeprowadzamy skanowanie określonej partycji. Następnie użytkownik może przeglądać listę i diagram, który prezentuje, jakie foldery albo pliki zabierają najwięcej miejsca. W razie potrzeby możliwe jest natychmiastowe usunięcie zbędnych elementów.

[*]Wyczyść wszystkie ślady swojej aktywności w systemie

Obraz
© [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/FreePrivacyeditor.jpg)

Zbliżając się już do końca całego procesu czyszczenia systemu Windows należy zadbać również o detale. Bez względu na to, co robiłeś przy użyciu systemu, pozostawiasz po sobie wiele śladów. W końcu nie trzeba perfekcyjnie znać się na obsłudze komputera, aby wiedzieć, jakie ostatnio pliki otwierałeś, tworzyłeś, z których programów korzystasz zdecydowanie najczęściej.

Free Privacy Editor - dzięki tej niewielkiej aplikacji możesz usunąć niemal wszystkie oznaki swojej aktywności. Program ten usunie wszystkie logi, informacje o defragmentowaniu partycji, zrzuty z pamięci, zawartość schowka, listy uruchamianych programów i usług, a także wiele innych.

Ponadto, aplikacja obsługuje ok. 100 innych programów, które również wytwarzają różne ?ślady?. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby usunąć całą zawartość historii wszystkich przeglądarek, jakie zainstalowałeś w Windowsie.

[/list]

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)