Jak wygląda kometa uderzająca w Słońce? [wideo]

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli odpowiem: niesamowicie. W tym jednak przypadku uderzenie komety zbiegło się z innym kosmicznym wydarzeniem, które sprawiło, że nagranie wygląda jeszcze ciekawiej.

Jak wygląda kometa uderzająca w Słońce? [wideo]
Marek Maruszczak

Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, jeżeli odpowiem: niesamowicie. W tym jednak przypadku uderzenie komety zbiegło się z innym kosmicznym wydarzeniem, które sprawiło, że nagranie wygląda jeszcze ciekawiej.

Pierwsza część filmu została wykonana przez satelitę SOHO, a drugą nagrały sondy STEREO.

NASA/ESA SOHO & NASA SDO Comet Meets Sun, October 1, 2011

Tym kosmicznym wydarzeniem jest koronalny wyrzut masy (z ang. Coronal Mass Ejection – CMEs) - rozbłysk światła, który pojawia się po drugiej stronie Słońca, tuż po uderzeniu komety.

Komety dość często uderzają o powierzchnię Słońca (udokumentowano kilkaset takich przypadków), ale to zderzenie jest wyjątkowo dobrze widoczne i towarzyszy mu wspomniany CMEs. Zdaniem większości uczonych te dwa zdarzenia nie są ze sobą powiązane, więc tym razem możemy mówić o kosmicznym zbiegu okoliczności.

Koronalne wyrzuty masy powstają w wyniku nagłych zmian w polu magnetycznym Słońca. Jest mało prawdopodobne, aby kometa mogła do nich doprowadzić, za to często zdarzają się w okresach wzmożonej aktywności Słońca (tak jak teraz).

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.