Jak wygląda wioska, w której żyją sami milionerzy?
Takie rzeczy tylko w Chinach – chciałoby się rzec - i rzeczywiście, mowa o Huaxi – doskonałym przykładzie chińskiego cudu gospodarczego. Ostatnio o wiosce milionerów znowu zrobiło się głośno, ponieważ ukończono budowę 75-piętrowego drapacza chmur, na który zrzucili się mieszkańcy miejscowości.
Chińska wioska milionerów 1
Longxi International Hotel mierzy 328 metrów wysokości, a jego budowa pochłonęła 470 milionów dolarów. Jakim cudem taki budynek stanął na wsi?
Chińska wioska milionerów 2
Można by się spodziewać, że Huaxi to specjalnie wybudowana dla turystów pokazowa wieś, w której żyją krewni i znajomi przewodniczącego partii. Nic bardziej mylnego. Huaxi zaczynała jako zwykła chińska wioska, której mieszkańcy w latach 60. ubiegłego wieku ledwo wiązali koniec z końcem, tak jak pozostali obywatele Chińskiej Republiki Ludowej.
Chińska wioska milionerów 3
Wszystko zmieniło się dzięki ówczesnemu sekretarzowi partii, który postanowił działać na własną rękę i wybudował fabrykę nylonu. Potem poszło z górki. Z zysków budowano kolejne fabryki, aż Huaxi rozrosła się, pochłaniając sąsiednie miejscowości.
Chińska wioska milionerów 4
Obecnie w obrębie oryginalnej Huaxi żyje około 2000 osób. Każda z rodzin ma okazałą willę, luksusowy samochód lub dwa i przynajmniej 250 000 dolarów na koncie.
Chińska wioska milionerów 5
Wraz z sukcesem kolejnych fabryk postanowiono zamienić całą wioskę w spółkę aukcyjną. Tak narodziła się firma Huaxi Group. Do jej udziałowców należą wszyscy mieszkańcy oryginalnej wioski i ich rodziny – łącznie 2000 osób.
Chińska wioska milionerów 6
Od czasu wybudowania pierwszych fabryk Huaxi zdążyła jednak pochłonąć kilka sąsiednich miejscowości. Obecnie w fabrykach należących do spółki pracują głównie członkowie liczącej ponad 20 000 osób społeczności, z których część osiadła w okolicy w poszukiwaniu lepszego życia, a reszta to mieszkańcy wchłoniętych miejscowości. Oni nie zarabiają dużo, nawet jak na chińskie standardy, ale przynajmniej mają pracę i żyją w wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.
Źródło: Izismile