Jak wyglądała pierwsza strona WWW na świecie? Zobacz screen

Jeszcze 20 lat temu nie było żadnej strony WWW. Pierwszą założył brytyjski naukowiec z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych. Zobacz, jak wyglądała.

Jak to wyglądało 20 lat temu? (Fot. Flickr/Extra Ketchup/Lic. CC by-sa)
Jak to wyglądało 20 lat temu? (Fot. Flickr/Extra Ketchup/Lic. CC by-sa)
Michał Michał Wilmowski

30.06.2011 11:53

Jeszcze 20 lat temu nie było żadnej strony WWW. Pierwszą założył brytyjski naukowiec z Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych. Zobacz, jak wyglądała.

Dziś są ich miliony, jeszcze 20 lat temu nie było żadnej. Pierwsza strona WWW powstała 6 sierpnia 1991 roku. Założył ją Tim Berners-Lee, pochodzący z Wielkiej Brytanii naukowiec.

Berners-Lee w 1989 roku wystąpił z prawdziwie rewolucyjną ideą: opartego na hipertekście, ogólnoświatowego projektu o nazwie World Wide Web.

WWW miało pozwalać na współpracę poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Berners-Lee napisał również własny serwer, a także przeglądarkę i edytor hipertekstu WYSIWYG działający w środowisku NeXTStep.

Wszystko to tworzył w ramach współpracy z CERN – Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych znajdującym się w Genewie. Mało kto wie, że to właśnie dzięki CERN-owi mamy WWW. Ludzie kojarzą ośrodek raczej z Wielkim Zderzaczem Hadronów albo innymi projektami związanymi z fizyką.

A jednak to właśnie dzięki tej organizacji w 1991 roku pod adresem http://info.cern.ch/ ruszyła pierwsza strona WWW. Istnieje ona zresztą do dziś, spełniając rolę historyczną. Można na niej znaleźć wszystko, o czym piszę: informacje o tym, kto i kiedy założył stronę, a także zdjęcie komputera Bernersa-Lee oraz... pierwszego "surfera".

A tak wyglądała ta strona w 1992 roku - starszych screenów niestety nie ma (kliknij, aby powiększyć):

Pierwsza strona WWW na świecie
Pierwsza strona WWW na świecie

CERN i Berners-Lee prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy, że tworzą więcej niż niszowe narzędzie do dzielenia się informacjami. Tymczasem powstało coś, co nie tylko w szalonym tempie pchnęło świat do przodu, ale też kompletnie zmieniło ludzkie nawyki.

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.