Jak wykorzystać pracę komputera podczas naszego snu?

fot.: wagblog.wordpress.com
fot.: wagblog.wordpress.com
Paweł Cebula

02.02.2010 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komputer jest jednym z tych urządzeń w domu, które pracują praktycznie cały czas. Najczęściej powodem, dla którego decydujemy się na pozostawienie włączonego peceta jest to, że zależy nam na jak najszybszym dostępie do systemu, aplikacji, czy plików. Jak optymalnie wykorzystać działanie komputera, podczas gdy my śpimy?

Komputer jest jednym z tych urządzeń w domu, które pracują praktycznie cały czas. Najczęściej powodem, dla którego decydujemy się na pozostawienie włączonego peceta jest to, że zależy nam na jak najszybszym dostępie do systemu, aplikacji, czy plików. Jak optymalnie wykorzystać działanie komputera, podczas gdy my śpimy?

Komputer (podłączony do Internetu) od dłuższego czasu pełni funkcję centrum rozrywki, źródła informacji, a także urządzenia bardzo przydatnego w pracy. Ciężko mi wyobrazić sobie sytuację, że w trakcie dnia, w pośpiechu kilkanaście razy włączam i wyłączam komputer, gdy tylko chcę coś zrobić lub sprawdzić. Pewnym rozwiązaniem problemu może być hibernacja, ale wybudzanie peceta z tego stanu zabiera więcej czasu niż poruszenie myszką i ewentualne podanie hasła.

Właściwie jedynym sensownym uzasadnieniem dla sytuacji, w której komputer pracuje, podczas gdy my śpimy jest wykonywanie przez niego jakiegoś ważnego zadania. Niekiedy jednak całkowicie marnotrawimy ten czas, pozostawiając włączony komputer z przyzwyczajenia - "bo jutro rano znowu będę musiał go włączyć".

Dobrze by było, aby optymalnie wykorzystać ten czas na wykonanie czynności, które, tak czy inaczej, musimy zrobić. W ten sposób oszczędzimy sobie czasu i nerwów w ciągu dnia. Zobaczmy, jakie czynności może wykonać nasz komputer, gdy my śpimy.

  • Wykonaj backupphoto position=\inside\90338/photoRutynowa czynność. Zazwyczaj o tym, że powinniśmy zrobić kopię zapasową przypominamy sobie w natłoku innych zadań, a w takich sytuacjach nietrudno o błąd, do którego naprawy potrzebować możemy właśnie plików z backupu. Czas niezbędny na wykonanie tej czynności zależy od tego, czy będziemy korzystać z usług online(http://lajfmajster.pl/2009/11/25/5-najlepszych-uslug-online-do-robienia-backupow), czy z tradycyjnych narzędzi(http://lajfmajster.pl/2008/12/05/5-najlepszych-narzedzi-do-robienia-backupow-w-systemie-windows).Jedno jest pewne - tworzenie kopii zapasowej naszego dysku to jedna z rzeczy, które zdecydowanie powinniśmy zrobić, podczas gdy my śpimy. Dzięki temu, Nie będzie nam przeszkadzało nadmierne użycie procesora, czy pamięci RAM. Nie bez znaczenia są też mniej obciążone łącza telekomunikacyjne, które wykorzystujemy do przesyłania plików kopii zapasowych na zewnętrzne serwery.
  • Zaktualizuj systemphoto position=\inside\90340/photoZdecydowanie najbardziej dogodnym momentem kiedy system operacyjny powinien sprawdzać, pobierać i instalować aktualizacje jest właśnie środek nocy. W takiej sytuacji, nie ma problemu z nieustannym odkładaniem w czasie konieczności przeprowadzenia restartu komputera, podczas gdy my mamy inne zadania do wykonania.W przypadku systemu Windows wskazane jest ustawienie modułu aktualizacji, tak aby wszystkie czynności były wykonywane w sposób automatyczny np. o godzinie 3:00 lub 4:00. Jeżeli zamierzamy aktualizować system codziennie, możemy przesunąć godzinę np. na 5:00 - do tego czasu wszystkie inne zaplanowane zadanie powinny zostać już zakończone.
  • Zaktualizuj swoje programyphoto position=\inside\90341/photoBezpieczeństwo to nie tylko regularne aktualizacje systemu, ale także wszystkich elementów, które wchodzą w jego skład - a więc również programów. Aktualizacje aplikacji należy wykonywać jak najszybciej od momentu, gdy otrzymujemy informacje o dostępności nowej wersji. Nie zawsze jednak jest to możliwe.Nie bez znaczenia jest również nasze lenistwo, dlatego niektórych mogą zainteresować narzędzia do automatycznej aktualizacji oprogramowania(http://lajfmajster.pl/2009/10/23/5-najlepszych-narzedzi-do-aktualizacji-oprogramowania), które większość czynności związanych z pobraniem i zaktualizowaniem oprogramowania wykonają za nas.
  • Wykonaj konserwację systemuphoto position=\inside\90339/photoKolejna czynność, którą jesteśmy zmuszeni przeprowadzać regularnie ? dlaczego nie zrobić tego właśnie w nocy bez absorbowania naszego uwagi. Usuwanie wszystkich plików tymczasowych, logów, śmieci, czy nawet defragmentację dysku twardego możemy potraktować jako proces przygotowywania naszego komputera do działania w trakcie dnia.Aplikacji pomocnych przy okazji konserwacji systemu jest całe mnóstwo. Sporo ciekawych propozycji znajdziecie w tekstach 5 najlepszych aplikacji do konserwacji systemu Windows(http://vbeta.pl/2008/08/22/5-najlepszych-aplikacji-do-konserwacji-systemu-windows/) i jak wyczyścić system Windows(http://lajfmajster.pl/2009/12/25/jak-wyczyscic-system-windows). Zdecydowanie najwygodniejsze jest korzystanie z wielofunkcyjnych narzędzi, które w kolejnych etapach działania wykonują inne czynności.
  • Ściągaj plikiphoto position=\inside\90342/photoJest wiele argumentów przemawiających za tym, że pliki najlepiej ściągać właśnie w nocy. Przede wszystkim nie ma wtedy problemu z podziałem pasma między przeglądarkę internetową, a klienta sieci BitTorrent - całość możemy przeznaczy właśnie dla tej ostatniej aplikacji, dodatkowo zwiększając szybkość wysyłania plików.Innym argumentem przemawiającym za tym jest również mniejsze obciążenie łączy - dzięki temu możemy ściągnąć większą ilość danych w tym samym lub nawet krótszym przedziale czasu. Część klientów sieci BitTorrent pozwala na wykonanie dodatkowych czynności po zakończeniu pobierania plików - możemy ustawić, aby komputer był np. hibernowany.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)