Jak zaoszczędzić na prezentach?

Jak zaoszczędzić na prezentach?

Santa Claus with a sac
Santa Claus with a sac
Sabina Stodolak
07.12.2009 11:00

Już po Mikołaju, a Święta coraz bliżej. Czas zacząć myśleć o świątecznych zakupach ? zwłaszcza jeśli zamierzacie uniknąć Świątecznego tłoku. Zakupy prezentów i związane z nimi wydawanie pieniędzy, to dwa z pięciu głównych powodów świątecznego stresu. Czy możemy w jakiś sposób ten stres zredukować, miło spędzić święta i nie wpędzić się w długi?

Już po Mikołaju, a Święta coraz bliżej. Czas zacząć myśleć o świątecznych zakupach ? zwłaszcza jeśli zamierzacie uniknąć Świątecznego tłoku. Zakupy prezentów i związane z nimi wydawanie pieniędzy, to dwa z pięciu głównych powodów świątecznego stresu. Czy możemy w jakiś sposób ten stres zredukować, miło spędzić święta i nie wpędzić się w długi?

Im więcej mamy funduszy na świąteczne prezenty, tym nam łatwiej. Więcej rzeczy jest dla nas dostępnych, nie musimy szukać tańszych ofert czy zamawiać prezenty przez Allegro. Nie musimy nawet martwić się zapakowaniem prezentu. Jeśli jednak mamy sporo osób do obdarowania, a nie chcemy po Świętach przez pół roku odrabiać długów, warto dobrze zaplanować zakupy:

  • zrób listę osób, które chcesz obdarować i drugą, tych których chcesz obdarować nieco mniej (wszyscy Ci, którym chcesz dać prezenty, ale boisz się, że nie starczy Ci środków lub czasu). Najpierw ?zajmij? się prezentami z pierwszej listy, a kiedy już zaopatrzysz się w prezenty najważniejsze, ocenisz, czy stać Cię na prezenty dla pozostałych osób.
  • przy każdej osobie z listy, wypisz swoje pomysły na prezent(http://www.zaprezentowani.pl) dla tej osoby (skup się na tym, co ta osoba lubi(http://lajfmajster.pl/2008/12/19/prezenty-ktore-ciesza), czym się interesuje, jakie są jej pasje ? staraj się nie kupować ?byle czego?(http://lajfmajster.pl/2009/04/08/jak-unieszczesliwic-mezczyzne-prezentem) i nie kupuj też prezentów, które mają małe szanse na to, że będą trafione(http://lajfmajster.pl/2009/02/21/prezenty-ktore-raczej-nie-beda-udane).
  • zaplanuj budżet na prezenty, przy każdej osobie wypisz kwotę, którą możesz przeznaczyć na prezent dla danej osoby. Podlicz wszystko i sprawdź ile pieniędzy będziesz musiał wydać. Manipuluj budżetem tak, by się w nim zmieścić
  • do budżetu zaplanuj dodatkowo kwotę na opakowanie prezentu. Wbrew pozorom, torebeczki papier i wstążki, mogą kosztować dodatkowych kilkadziesiąt złotych.
  • zastanów się, którym osobom możesz dać samodzielnie wykonany prezent ? takie rozwiązanie będzie znacznie tańsze, ale angażuje Twój czas, musisz więc odpowiednio wcześnie zacząć pracę nad takimi prezentami.

Prezenty Zrób to sam

Własnoręczne przygotowywanie prezentów ma dwie główne zalety ? taki prezent jest znacznie bardziej wzruszający niż kolejny zestaw kosmetyków w ozdobnym opakowaniu (kupiony w promocyjnej cenie w markecie), jest również znacznie tańszy. A co możesz zrobić? To zależy już od Twoich umiejętności i ilości czasu, którym dysponujesz. Pomysłów jest sporo:

  • pudełko zdobione metodą decoupage (preparaty są dość kosztowne, ale za pomocą jednego kompletu możesz zrobić kilka pudełeczek dla kilku osób)
  • kolaż w antyramie ze zdjęć (prezent szczególnie uroczy, jeśli wykorzystasz zdjęcia przyjaciela których on nie posiada)
  • torebka z T-shirt
  • torba na laptopa z dżinsów itd.

Opakowanie prezentów

Najczęściej pakujemy ostatnimi czasy prezent w papierowe kolorowe torebki lub w gotowe, ozdobne pudełka. Taki sposób jest wygodny, ale ? po pierwsze jest kosztowny, po drugie zaś jest sposobem pakowania, który jest mało atrakcyjny dla obdarowywanego (najlepszym momentem otwierania prezentów jest rozrywanie papieru i odwiązywania wstążeczek, a nie wyciąganie prezentu z torebki. Jeśli dajesz w prezencie drobną rzecz, możesz podnieść jej ?wartość? opakowaniem. Nie chodzi tu bynajmniej o wstążeczki ze złota, ale przygotowanie oryginalnego, ciekawego opakowania prezentu. Takiego, który pokaże obdarowywanemu, że chciało ci się zaangażować swój czas w przygotowanie pięknego opakowania, że naprawdę zależało Ci na tym, by ta druga osoba się ucieszyła ? to ważniejsze niż sam prezent! Serwisów, na których znajdziecie setki pomysłów na to jak zapakować butelkę, misia, czy jak zrobić pudełko na prezent, jest mnóstwo. Dla inspiracji warto też przejrzeć YouTube.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)