Jak zaoszczędzić transfer korzystając z mobilnego Internetu?

Strona głównaJak zaoszczędzić transfer korzystając z mobilnego Internetu?
05.12.2009 13:00
pasekturbo
pasekturbo
Adam Kaczmarek
Adam Kaczmarek

W erze ogólnie dostępnego Internetu, coraz więcej osób przegląda strony przez telefon lub netbooka. Kiedy wykupiłeś dostęp do mobilnego Internetu, wiesz zapewne, że korzystając z ofert naszych rodzimych usługodawców musisz słono płacić za abonament oraz że istnieją limity pobierania danych, a za ich przekroczenie - płacisz ekstra. Strony w dzisiejszych czasach są obładowane ciężkimi elementami tj. dużymi zdjęciami czy animacjami flash. Dzięki moim poradom, możesz znacznie zaoszczędzić na transferze danych.

bESIYJAl

W erze ogólnie dostępnego Internetu, coraz więcej osób przegląda strony przez telefon lub netbooka. Kiedy wykupiłeś dostęp do mobilnego Internetu, wiesz zapewne, że korzystając z ofert naszych rodzimych usługodawców musisz słono płacić za abonament oraz że istnieją limity pobierania danych, a za ich przekroczenie - płacisz ekstra. Strony w dzisiejszych czasach są obładowane ciężkimi elementami tj. dużymi zdjęciami czy animacjami flash. Dzięki moim poradom, możesz znacznie zaoszczędzić na transferze danych.[h3]

<ol><li>Trzymaj rękę na &quot;pulsie transferowym&quot;</li></ol>

Na początku powinieneś zaopatrzyć się w jeden z programów monitorujących pobieranie danych. Dzięki niemu możesz śledzić, w który dzień pobrałeś najwięcej MB i ustawić alarm jeśli zbliżysz się do granicy wyczerpania limitu przesyłu. Zajrzyj do artykułu Jak sprawdzić aktualny transfer i nie tylko? i wybierz coś odpowiedniego dla siebie. Ja obecnie korzystam z darmowego NetMetera.

<ol start="2"><li>Przeglądanie sieci</li></ol>

TURBO kompresuje strony (blokując zarazem elementy flash) o ok. 80%. Sam, robiąc testy na stronie www.990px.pl, pobrałem 382 MB mniej niż gdybym miał przeglądać ją normalnie.

bESIYJAn

Pobierz zatem Operę z oficjalnej strony, zainstaluj i włącz TURBO małym przyciskiem, domyślnie umieszczonym w lewym dolnym rogu ekranu przeglądarki.

turbopasek
turbopasek

Dodatkiem, który może jeszcze zaoszczędzić nam trochę transferu będzie plik urlfilter.ini z opisem elementów do zablokowania (czyt. reklam). Pobierz więc "AdBlocka" do Opery z http://www.portal24h.pl/.Instrukcja instalacji jest podana na stronie i jest banalnie prosta (wystarczy wkleić pliczek do folderu).[h3]3. Oszczędzanie przy pobieraniu poczty[/h3]Posiadając kilka kont np. na Onet.pl, WP czy O2.pl wiesz, że w jednym dniu na 20 wiadomości jakie otrzymasz, 15 z nich to mogą być reklamy. Aby ich nie pobierać, polecam zainstalować najlepszy program do podglądu poczty - Skrzynka bogiego. Program stworzony w 2002 roku ale sprawuje się doskonale.

380983709333536490
Źródło zdjęć: © [źródło](http://lajfmajster.pl/images/2009/12/Snap10.png)

Zaznaczasz niepotrzebne emaile, których nie chcesz pobierać, a następnie klikasz Sprawdź. Program szybko usunie listy z serwerów pocztowych. Wtedy pobierasz tylko te wiadomości, które są dla Ciebie ważne.

bESIYJAt

Powiedzmy, że już usunąłeś SPAM. Teraz kiedy odbierasz pocztę przez np. Windows Mail (Poczta systemu Windows), zablokuj pobieranie i wyświetlanie grafiki. Aby to zrobić wejdź w menu Narzędzia > Opcje > Zabezpieczenia i zaznacz w Pobieranie obrazków -> *Zablokuj obrazy i inną zewnętrzną zawartość w wiadomości e-mail w formacie HTML. *W innych klientach pocztowych, ta sama opcja jest, w większości przypadków, w podobnym miejscu.[h3]4. Tymczasowe pliki Internetowe[/h3]Kiedy odwiedzasz ciągle te same strony i wiesz, że w większości przypadków zmienia się tylko zawartość tekstowa warto poprawnie skonfigurować pamięć tymczasową przeglądarki.

Oprócz tego, że możesz spokojnie ustawić rozmiar pamięci na 200 i więcej MB, to dodatkowo w Operze możesz ustalić jak często przeglądarka ma sprawdzać elementy stron w poszukiwaniu nowej zawartości. Tutaj każdy z nas może dostosować opcje według własnych preferencji. Ja rekomenduję ustawić sprawdzanie obrazków co 24 godziny.

<ol start="5"><li>Komunikator bez reklam</li></ol>

Snap12
Snap12
Snap16
Snap16
Snap15
Snap15
duzarek
duzarek

Jako, że użycie tzw. banner killerów jest niezgodne z zasadami korzystania z obu programów warto wypróbować inny, alternatywny i darmowy komunikator. Mogę polecić dwa, Miranda oraz Pidgin. Oba w polskiej wersji językowej. Wspierają protokoły Gadu-Gadu i Tlen (po zainstalowaniu wtyczek) oraz inne tj.:

bESIYJAu
  • AIM,
  • ICQ,
  • IRC,
  • Jabber,
  • MSN,
  • Yahoo,
  • Google Talk,
  • MySpaceIM,
  • XMPP.

Okno kontaktów Pidgin:

Okno kontaktów i rozmowy Miranda:

Konkluzja

Jeśli znasz jeszcze jakiś sposób na zaoszczędzenie transferu, podziel się nim w komentarzach.

Udostępnij:
bESIYJAx
Komentarze (0)
bESIYJBj