Jak złapać wiatr w metrze?

Metro to bardzo interesujące miejsce. Warszawiacy, na przykład, mogą w metrze czytać wiersze. Koreańczycy są bardziej praktyczni i proponują, by w podziemnych tunelach łapać wiatr. Gdzie jak gdzie, ale w tunelu, przez który w danej chwili mknie pociąg metra, podmuch może być… ekonomiczny.

metro
metro
Katarzyna Kieś

08.09.2010 08:00

Metro to bardzo interesujące miejsce. Warszawiacy, na przykład, mogą w metrze czytać wiersze. Koreańczycy są bardziej praktyczni i proponują, by w podziemnych tunelach łapać wiatr. Gdzie jak gdzie, ale w tunelu, przez który w danej chwili mknie pociąg metra, podmuch może być… ekonomiczny.

Na tyle mocny, że opłacałoby się ustawić wzdłuż torów elementy systemu wyłapującego energię podmuchu powstającego pod wpływem pędu kolejki podziemnej i przekształcającego wietrzny potencjał w prąd elektryczny. Wprawdzie pomysłodawcy nie podają minimalnej prędkości, z jaką powinien poruszać się pociąg, by system wyłapywania i przekształcania energii działał na swoistych opłacalnych obrotach, ale przecież pewnie nie założyli oni również, że pojazdy przemieszczające się tunelem metra będą poruszać się z kosmiczną prędkością.

Projektanci Sinhyung Cho, Hong Sun Hye and Ryu Chan Hyeo uważają, że energii powstającej w metrze na skutek przemieszczania się pociągów jest wystarczająco dużo, by system działał efektywnie. Według konceptu rozmieszczone co kilka metrów giętkie panele przechwytują energię podmuchu i przekształcają ją w prąd. Energia elektryczna zmagazynowana byłaby w baterii. Stamtąd trafiałaby do urządzeń odbiorczych. Designerska wizja przewiduje zasilanie zgromadzoną energią wielu naziemnych obiektów.

System pomyślany całkiem nieźle. Nie wiadomo tylko, kto, gdzie i kiedy zechciałby go zrealizować.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/metro2.jpg)

Źródło: Green optimistic

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.