Jak zmienić ekran logowania w Windows?

fot.: zorex.info
fot.: zorex.info
Paweł Cebula

28.12.2009 16:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nieustanne oglądanie tych samych grafik i animacji w systemie Windows może nudzić. Z tego też powodu często decydujemy się na zmianę różnych elementów takich jak tapety, kursory, czy ikony. Wszystkie te rzeczy możemy dość łatwo zmienić przy użyciu standardowych opcji dostępnych w systemie. W jaki sposób podmienić np. ekran logowania w Windows XP, Vista lub Seven?

Nieustanne oglądanie tych samych grafik i animacji w systemie Windows może nudzić. Z tego też powodu często decydujemy się na zmianę różnych elementów takich jak tapety, kursory, czy ikony. Wszystkie te rzeczy możemy dość łatwo zmienić przy użyciu standardowych opcji dostępnych w systemie. W jaki sposób podmienić np. ekran logowania w Windows XP, Vista lub Seven?

Z tym charakterystycznym ekranem mamy do czynienia przy okazji wykonywania akcji takich jak logowanie do systemu, wylogowywanie się, a także przy przełączaniu użytkowników. W zależności od ustawień wprowadzonych w systemie operacyjnym może on się pojawiać np. po "uśpieniu" komputera, żądając tym samym od nas ponownego wprowadzenia hasła.

System Windows z każdym kolejnym wydaniem pozwala na coraz większy stopień dostosowywania się do potrzeb i indywidualnych preferencji użytkownika. Okazuje się jednak, że nawet tak dopracowany system jak Windows 7 nie pozwala - standardowo - na zmianę ekranu logowania. Na szczęście o takich detalach pamiętają programiści tworząc różne przydatne narzędzia.

Windows XP

Przez blisko 10 lat swojej obecności na naszych dyskach twardych, poprzednik Visty doczekał się dziesiątek sposobów i aplikacji, które umożliwiają dostosowywanie wyglądu systemu operacyjnego. Nie inaczej jest w przypadku ekranów logowania. Z jakich programów warto skorzystać, gdy chcemy wprowadzić taką modyfikację?

LogonStudio XP - jest to propozycja od firmy Stardock, która zajmuje się produkowaniem softu przeznaczonego właśnie do dopieszczania naszego systemu. Możliwości tej konkretnej aplikacji ograniczają się właściwie do dostosowywania wyglądu ekranu logowania do preferencji użytkownika.

Obraz

Po pobraniu, zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji pojawić się powinien komunikat informujący nas o tym, że LogonStudio nie jest zarejestrowanym w systemie edytorem ekranów logowania - aby skorzystać z jego możliwości, musimy potwierdzić klikając "Tak".

Obraz

Program ten obsługuje ekrany logowania, które mają specjalne rozszerzenie w formacie .logonxp. Pliki takie możemy pobrać m.in. ze strony WinCustomize.com. Gdy udało nam się już znaleźć coś odpowiedniego otwieramy LogonStudio i klikamy "Load" wskazując nasz nowy ekran.

Windows Vista

Obraz

Stardock oferuje również możliwość zmiany ekranu logowania w Windows Vista. W tym celu musimy skorzystać z LogonStudio Vista - jak więc widać, nazwa aplikacji różni się właściwie tylko końcówką. Sam program wygląda już zupełnie inaczej - znacznie atrakcyjniej.

Podobnie jak w przypadku systemu Windows XP mamy możliwość załadowania specjalnych plików zawierających grafiki - mają one rozszerzenia .logonvista i .logonxp. Elementy te musimy jednak znaleźć i pobrać sami.

Jeżeli żadna z gotowych propozycji nam nie odpowiada, to zawsze możemy sami stworzyć swój ekran - w tym wypadku klikamy "Create" i wskazujemy plik z rozszerzeniem .jpg, .png lub .bmp. Po podaniu wszystkich informacji zapisujemy swój ekran, a następnie wybieramy go i klikamy "Apply".

Windows Seven

"Siódemka" jest dość świeżym systemem, ale mimo to powstało już kilka aplikacji, które pozwalają na podmianę omawianego dzisiaj elementu. Jedną z ciekawszych propozycji jest Windows 7 Logon Background Changer. Jego obsługa jest bajecznie prosta - wystarczy nacisnąć "Choose a folder" i wskazać lokalizację jakiegoś katalogu, który zawiera grafiki. Następnie klikamy wybraną grafikę i naciskamy "Apply" - to wszystko!

Za obraz ekranu logowania może posłużyć nam praktycznie dowolne zdjęcie, a jedynym ograniczeniem jest konieczność dobrania odpowiedniej rozdzielczości grafiki, tak aby wyglądała ona w miarę estetycznie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)