Jak zmniejszyć użycie mocy CPU dla pojedynczych aplikacji?

Jak zmniejszyć użycie mocy CPU dla pojedynczych aplikacji?12.06.2009 13:00
snap4
snap4
Adam Kaczmarek

Zdarzyło Ci się kiedyś, że jakiś proces zajmował 100% czasu procesora i nie mogłeś spokojnie pracować? Mi nie raz. Dziś możesz temu zapobiec korzystając z darmowej i małej aplikacji nazwanej BES - Battle Encoder Shirase.

Zdarzyło Ci się kiedyś, że jakiś proces zajmował 100% czasu procesora i nie mogłeś spokojnie pracować? Mi nie raz. Dziś możesz temu zapobiec korzystając z darmowej i małej aplikacji nazwanej BES - Battle Encoder Shirase.

Zanim jednak napiszę poradnik krok-po-kroku, chciałbym wspomnieć o jeden rzeczy. W nowych laptopach z procesorami C2D występuje pewien bardzo irytujący "problem". Ludzie skarżą się, że procesor wytwarza wysoki i nieznośny pisk podczas "idlowania" czyli bezczynności. Dzieje się to wtedy, kiedy procesor przechodzi w stan obniżonego poboru mocy. Sam jestem ofiarą tego problemu. Przejrzałem trochę stron traktujących o tzw. "CPU whine" i znalazłem sposób na ominięcie tego pisku. Pobrałem program RightMark CPU Clock Utility i w jego menu ustawiłem opcję: Run HLT command whe OS is idle co sprawia, że program będzie uruchamiał dwa procesy (dwa rdzenie = dwa procesy) z najniższym priorytetem, ale będą one używały 100% mocy procesora. Nie ma to jakiegoś negatywnego wpływu na pracę Windowsa, ale jednak temperatura lekko podskoczyła. Więc skorzystałem z BES'a i ustawiłem, aby procesy korzystały tylko z 30%. Nie słyszę ?CPU whine? a i laptop się nie grzeje tak jak wcześniej.

Po tym długim wstępie, przejdźmy zatem do poradnika.

  1. Pobieramy i rozpakowujemy archiwum z aplikacją gdziekolwiek chcemy. Instalacja na szczęście nie jest wymagana.
  1. Uruchamiamy program.
  1. Klikamy przycisk Target.
  1. Wybieramy proces z listy i klikamy Limit this.

  1. Potwierdzamy, że chcemy zmniejszyć moc obliczeniową danego programu klikając YES.
snap3
snap3
  1. Program przejdzie automatycznie do okna głównego. Tam klikamy Control.
snap5
snap5

7*. *Teraz ustawiamy suwak na takiej wartości jaka nas satysfakcjonuje (Ja zmniejszyłem aktywność procesów o 70%) i klikamy Close.

Proste prawda? Jedynym minusem BES'a jest to, że nie możemy ustawić więcej niż 3 aplikacji do kontroli, nie możemy ustawić automatycznego uruchamiania się programu podczas startu systemu i automatycznego "limitowania" aplikacji.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)