Jaka nawigacja samochodowa na prezent?

Nawigacja samochodowa to ciekawy pomysł na świąteczny prezent. Czy można kupić dobre urządzenie, które przy okazji nie zrujnuje naszego portfela? Sprawdźmy, jaką nawigację warto wybrać pod choinkę.

Nawigacja samochodowa to oryginalny i użyteczny prezent
Nawigacja samochodowa to oryginalny i użyteczny prezent
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/kudou
Bartłomiej Ciepielewski

10.12.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:44

Nawigacja samochodowa czy smartfon?

W erze smartfonów coraz trudniej znaleźć telefon, który nie ma modułu GPS. Smartfonowe systemy oferują aktualne mapy, które uwzględniają nawet natężenie ruchu w danym obszarze. Jednak popyt na tradycyjną nawigację GPS nie maleje. Jest to spowodowane tym, że nawigacja w telefonie nie jest pozbawiona wad. GPS w smartfonie pobiera na tyle dużo energii, że po kilku godzinach nasze urządzenie rozładowuje się. Telefony znacznie gorzej radzą sobie z ustalaniem początkowej lokalizacji na mapie.

W przypadku korzystania z nawigacji przez pakiet internetowy ryzykujemy utratą sygnału będąc poza większymi miejscowościami. Nawigacja w telefonie ma gorszy interfejs oraz charakteryzuje się znacznie mniejszą płynnością działania. Powyższe aspekty sprawiają, że nawigacja samochodowa będzie lepszym wyborem.

Jeżeli zależy nam na cenie, bez problemu znajdziemy model z niższej półki, który ma satysfakcjonującą liczbę funkcji:

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nawigacji samochodowej?

Przy kupnie nawigacji samochodowej powinniśmy zwrócić uwagę na: ekran, mapy, system operacyjny, pamięć wewnętrzna, złącza, a także dodatkowe funkcje.

Ze względu na to, że jest narażona na działanie promieni słonecznych, nawigacja w samochodzie powinna mieć jasny ekran. Istotna jest również przekątna wyświetlacza i kąty widzenia. Najlepiej wybrać urządzenie o przekątnej od 4,3 do 7 cali.

Jeśli szukamy wydajnej nawigacji z dużym i czytelnym ekranem, warto zastanowić się nad poniższym produktem:

Jednym z najistotniejszych elementów nawigacji są mapy. Najtańsze produkty nie będą miały aktualnych tras, a aktualizacje do tych modeli będą ukazywały się dość rzadko.

Jeżeli zależy nam na nawigacji z dożywotnią aktualizacją map, można wybrać np. model NAVITEL:

Mapy mogą zajmować nawet kilka gigabajtów miejsca. Aby nie zabrakło nam przestrzeni dyskowej na wgranie trasy, warto wybrać nawigację z większą ilością pamięci lub slotem na kartę SD. Odpowiedni system operacyjny w nawigacji samochodowej zapewnia stabilną pracę urządzenia. Niektóre systemy pozwalają na wgrywanie własnych map bez utraty gwarancji.

Ważne jest także, aby nawigacja miała podstawowe złącza: micro USB lub mini USB oraz gniazdo audio. Jeżeli chodzi o dodatkowe funkcje, ma je znaczna część nawigacji, nawet tych z najniższej półki. Nawigacja może służyć jako odtwarzacz audio i wideo, zestaw głośnomówiący, przeglądarka zdjęć lub - niekiedy - wideorejestrator. Przykładem tego ostatniego sprzętu jest następująca nawigacja samochodowa:

Jakiej nawigacji samochodowej nie kupować?

Kupując nawigację samochodową na prezent unikajmy:

  • jednego źródła zasilania - warto, by nawigacja miała akumulator i zasilanie podłączane do gniazdka zapalniczki. Pozwoli to nam na ustalenie pozycji nawet w przypadku awarii auta;
  • małej ilości pamięci - jeśli nawigacja nie ma slotu na kartę SD, dopilnujmy, aby miała większą pamięć wewnętrzną;
  • źle dobranego ekranu - ekran o małej rozdzielczości, przekątnej i słabych kątach widzenia jest nieczytelny i trudny w obsłudze;
  • bardzo niskiej ceny - najtańsze nawigacje to jedynie gadżety, które podczas użytkowania przysporzą dużo kłopotów. Nieaktualne mapy, słabe głośniki lub nieczytelny ekran to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Propozycją z najwyższej półki cenowej jest nawigacja TomTom z gniazdem na kartę SIM. To propozycja dla osób, które szukają jakościowego sprzętu z dużą liczbą funkcji:

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.