Jaki dysk zewnętrzny wybrać? Co trzeba wiedzieć?

Kopie zapasowe, serwery plików czy przenoszenie dużych ilości danych między komputerami - zastosowań zewnętrznych dysków jest wiele. Jaki nośnik wybrać, by spełnił nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury poradnika, który ułatwi Wam wybór zewnętrznego dysku.

Dysk przenośny to często lepsze rozwiązanie niż pendrive...
Dysk przenośny to często lepsze rozwiązanie niż pendrive...
Jacek Klimkowicz

Kopie zapasowe, serwery plików czy przenoszenie dużych ilości danych między komputerami - zastosowań zewnętrznych dysków jest wiele. Jaki nośnik wybrać, by spełnił nasze oczekiwania? Na co zwrócić uwagę? Zapraszam do lektury poradnika, który ułatwi Wam wybór zewnętrznego dysku.

2,5" czy 3,5", czyli jaki dysk zewnętrzny dla kogo

Przystępując do wyboru dysku zewnętrznego trzeba z pewnością dobrze określić swoje potrzeby. Jeśli ma to być przenośny magazyn danych, który będziemy nosić ze sobą i podłączać do różnych komputerów, najlepszym rozwiązaniem będzie nośnik 2,5". I to nie tylko ze względu na mniejsze wymiary i wagę, lecz także z uwagi na sposób zasilania.

Do noszenia lepszy jest poręczny dysk 2,5
Do noszenia lepszy jest poręczny dysk 2,5

Dysk zewnętrzny mniejszego formatu można zasilić bezpośrednio z portów USB, podczas gdy większe, 3,5" modele zazwyczaj wymagają podpinania zasilaczy, a tym samym gniazdek z prądem. Te zaś, jak wiadomo, nie zawsze są pod ręką, a ganianie z kilkumetrowym przedłużaczem nie jest zbyt komfortowe.

Jeśli zaś dysk zewnętrzny ma służyć głównie jako stacjonarny magazyn danych i przez większość czasu będzie stał w jednym miejscu, warto zdecydować się na jeden z modeli 3,5". Na ich korzyść przemawia niższy zazwyczaj koszt w przeliczeniu na 1 GB przestrzeni oraz większe pojemności (przynajmniej na razie).

Jaki interfejs powinien mieć dysk zewnętrzny?

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione są nośniki komunikujące się za pośrednictwem interfejsu USB w wersji 2.0, w który jest wyposażony w zasadzie każdy współczesny komputer PC. Niestety, nie pozwala on na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych dysków ze względu na ograniczoną przepustowość (480 Mb/s, czyli w teorii 60 MB/s, zaś w praktyce jeszcze mniej).

Kabel USB typu Y - i dwa porty masz z głowy... (fot. sybusa.com)
Kabel USB typu Y - i dwa porty masz z głowy... (fot. sybusa.com)

Na dodatek USB 2.0 ma niewielkie możliwości zasilania urządzeń (maks. 500 mA przy 5 V, czyli 2,5 W). Kupując nawet 2,5" nośnik musimy się liczyć zazwyczaj ze stratą 2 portów (kable USB typu Y) właśnie z powodu niskiej wydajności prądowej starszej wersji magistrali szeregowej.  Powyższe niedogodności eliminuje zdobywający coraz większą popularność USB 3.0.

Przepustowość rzędu 4,8 Gbps (ok. 600 MB/s) pozwala rozwinąć skrzydła najszybszym dyskom zewnętrznym, które mogą pobierać do 4,5 W (5 V, 900 mA). Co ważne USB 3.0 jest kompatybilny wstecz z USB 2.0. Kupując zatem dysk zewnętrzny warto zwrócić uwagę na modele z USB 3.0 nawet, jeśli aktualnie używany komputer nie jest w taki port wyposażony.

FireWire (fot. tomshardware.pl)
FireWire (fot. tomshardware.pl)

Na rynku są dostępne także konstrukcje z interfejsami FireWire (IEEE1394) i eSATA. Ten pierwszy typ złącza można spotkać głównie w biznesowych laptopach i na lepiej wyposażonych płytach głównych. Popularna wersja FW 800 oferuje przepustowość rzędu 800 Mbps (100 MB/s). Wysoka wydajność prądowa (do 60 W) pozwala na zrezygnowanie z zewnętrznych źródeł energii.

eSATAp (Power over eSATA) i eSATA
eSATAp (Power over eSATA) i eSATA

Interfejs eSATA można znaleźć w sporej liczbie laptopów i płyt głównych. Najpopularniejsza obecnie wersja oferuje przepustowość 3 Gbps (teoretycznie ~375 MB/s), co wystarcza na potrzeby obsługi dysków zewnętrznych korzystających z nośników magnetycznych. Konstrukcje interfejsem eSATA nie korzystające z technologii Power over eSATA wymagają dodatkowego zasilania.

WD My Book Live
WD My Book Live

Posiadając kilka komputerów warto rozważyć zakup zewnętrznego dysku sieciowego (NAS) z interfejsem Ethernet. Można go łatwo podpiąć do domowego routera czy switcha, dzięki czemu będą mogli z niego skorzystać wybrani użytkownicy sieci lokalnej (LAN) bez jakiegokolwiek przepinania kabli.

Seagate GoFlex Satellite
Seagate GoFlex Satellite

Obecnie na rynek wchodzą modele z interfejsem Thunderbolt. Niestety, jak na razie wyposażone w nie są tylko najnowsze modele komputerów Apple'a. Również jako ciekawostkę można na razie traktować dyski bezprzewodowe, wyposażone we własne źródła zasilania, takie jak Seagate GoFlex Satellite.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dysk zewnętrzny?

Kupując dysk zewnętrzny komunikujący się za pomocą interfejsu szybszego niż USB 2.0 warto zwrócić uwagę na prędkość obrotową (w przypadku dysków magnetycznych). Jeśli zależy nam na wydajności lepszym wyborem będzie model z HDD 7200 RPM. Można również dociekać ile dany model ma pamięci buforowej oraz czy obsługuje np. kolejkowanie zadań.

Apricorn Aegis Padlock
Apricorn Aegis Padlock

Jednak jako, że mówimy o dyskach zewnętrznych, a nie systemowych w mojej ocenie śmiało można sobie odpuścić weryfikację tych parametrów, gdyż mają one w przypadku użytkowników domowych znaczenie marginalne. Na pewno zaś warto zatroszczyć się, aby dysk przenośny (2,5", HDD) miał czujnik spadania, który zapobiegnie jego uszkodzeniu w razie upadku.

W przypadku, gdy zamierzamy przechowywać na dysku zewnętrznym poufne dane warto wybrać nośnik pozwalający na szyfrowanie danych "w locie" za pomocą algorytmu zgodnego ze standardem AES (128-bit lub więcej), bowiem DES nie zapewnia już wystarczającego stopnia bezpieczeństwa.

A może samemu złożyć dysk zewnętrzny?

Nie musicie się ograniczać do gotowców znanych producentów. Na rynku jest dostępnych wiele modeli obudów dla dysków SATA/PATA, wyposażonych w różne rodzaje złączy. Montaż dysku praktycznie w każdym przypadku nie zajmuje więcej niż 5 minut i jest na tyle prosty, że nawet początkujący użytkownicy nie powinni mieć z nim najmniejszych problemów.

Delock - obudowa z USB 2.0 i eSATAp
Delock - obudowa z USB 2.0 i eSATAp

Zyskujemy tym samym wpływ na to, co "siedzi" w obudowie. Wybieramy dowolny dysk o żądanym formacie, parametrach i pojemności danego producenta. Szeroki wybór obudów sprawia, że bez trudu znajdziemy tę spełniającą nasze oczekiwania. Ceny takowych zaczynają się od 20-30 zł, więc nie jest to duży wydatek.

Podsumowanie

W niniejszym poradniku starałem się omówić najważniejsze cechy dysków zewnętrznych ułatwiając Wam wybór tego typu pamięci masowej. Ze względu na wysokie ceny i ograniczone pojemności nośników SSD pozwoliłem sobie je pominąć mimo oczywistych zalet. Zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi nośników oraz polecania innym dobrych, sprawdzonych modeli.

WD My Book Elite - mam i jeszcze mnie nie zawiódł...
WD My Book Elite - mam i jeszcze mnie nie zawiódł...

Ja przykładowo używam ponad 1,5 roku 3,5" dysku WD My Book Elite o pojemności 1,5 TB i jestem z niego zadowolony. Co prawda osiągami nie zachwyca ze względu na wolny interfejs (USB 2.0), ale jest dobrze wykonany i cichy, nie sprawia problemów i daje mi względne poczucie bezpieczeństwa (AES 256-bit). Jestem wybrańcem losu? Co sądzicie o dyskach WD? Zapraszam do dyskusji!

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (28)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.