Jaki laptop wybrać?

Jaki laptop wybrać?

Decyzja o tym, jaki laptop wybrać, powinna być uzależniona od potrzeb użytkownika i jego możliwości finansowych
Decyzja o tym, jaki laptop wybrać, powinna być uzależniona od potrzeb użytkownika i jego możliwości finansowych
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://www.pexels.com/photo/whitecoumputerkeyboard34490/) pixabay.com / [CC0](https://www.pexels.com/photolicense/)
Marlena Kostynska
29.06.2018 15:57, aktualizacja: 09.03.2022 10:33

Rynek komputerów mobilnych nie przestaje się rozwijać. Co chwila pojawiają się laptopy z lepszymi komponentami nowej generacji, a użytkownik często już sam nie wie, czym się kierować podczas zakupu sprzętu. Podpowiadamy, jak wybrać laptopa, który spełni wasze oczekiwania.

Laptop a potrzeby użytkownika

Na wybór laptopa najczęściej wpływają dwa podstawowe czynniki – dostępny budżet i sposób użytkowania. Obie te kwestie powinniśmy rozważać równolegle, ponieważ w dużym stopniu są od siebie zależne. Przykładowo, możemy założyć, że nasz budżet na laptopa to 2000 zł. Jeżeli jednak chcemy kupić laptopa do gier, w tej cenie nie znajdziemy sprzętu, który pozwoli nam cieszyć się z rozgrywki na dobrym poziomie nawet w przypadku starszych gier. Większości kilkuletnich gier prawdopodobnie nie uruchomimy nawet na najniższych ustawieniach, bo laptopy budżetowe są wyposażonym jedynie w zintegrowaną kartę graficzną.

Jeśli chcemy, żeby inwestycja w laptopa się opłaciła, musimy postawić na urządzenie, które będzie dopasowane do naszych oczekiwań. Warto więc wybrać odpowiednią kategorię laptopów, a następnie poszukać czegoś w cenie odpowiadającej naszym możliwościom.

Rodzaje laptopów

Producenci oferują laptopy różniące się pod względem specyfikacji i budowy. Mamy do czynienia przede wszystkim z klasycznymi notebookami, a więc tradycyjnymi laptopami do różnych zastosowań, ale także niewielkimi ultrabookami o bardzo dobrych parametrach oraz netbookami przeznaczonymi głównie do przeglądania internetu.

Laptopy multimedialne

Do laptopów multimedialnych można zaliczyć najbardziej uniwersalne urządzenia o bardzo różnych parametrach. To tradycyjne laptopy do podstawowych zastosowań domowych takich jak oglądanie filmów, słuchanie muzyki, przeglądanie internetu i korzystanie z pakietów biurowych. Laptopy do multimediów znajdziemy już wśród modeli budżetowych w cenie do 1000 zł lub 1500 zł. Warto postawić na modele wyposażone w 4 GB RAM i pojemny dysk twardy, a także upewnić się, czy niska cena sprzętu nie jest związana z brakiem dołączonego systemu operacyjnego.

Jeśli zależy nam na wydajniejszym sprzęcie na studia czy do biura, dobrym wyborem będzie laptop ze średniej półki cenowej, a więc do 3000 zł. W takiej cenie znajdziemy już wydajne procesory najnowszej generacji, więcej pamięci operacyjnej (8 GB RAM i więcej), szybkie dyski SSD i dobre wyświetlacze Full HD.

Laptopy gamingowe

Dobre laptopy dla graczy to znacznie większa inwestycja niż laptopy do użytku codziennego. Poza procesorem nowej generacji i minimum 8 GB RAM pamięci operacyjnej nie obejdziemy się bez mocnej, dedykowanej karty graficznej, która znacznie podbija cenę laptopa. Wśród topowych kart graficznych pozwalających na uruchomienie najnowszych gier w laptopach gamingowych znajdziemy GeForce GTX 1060 i wyższe modele GeForce GTX 1070 oraz GTX 1080. Na wrażenia z rozgrywki wpłynie też wielkość ekranu, jeśli więc bardziej niż na mobilności laptopa zależy nam na jakości obrazu, postawmy na urządzenie z wyświetlaczem 15,6 cala lub 17,3 cala.

Ceny laptopów do gier zaczynają się w okolicach 3–4 tys. zł, ale zapaleni gracze powinni przeznaczyć na dobry sprzęt przynajmniej 6 tys. zł.

Laptopy biznesowe

Laptop do pracy biurowej może być stosunkowo prostym sprzętem, który pozwoli na sprawną pracę z programami biurowymi. Dobrym rozwiązaniem będzie też matowa matryca, która nie będzie uciążliwa dla oczu podczas wielogodzinnej pracy. Zadowalający sprzęt znajdziemy wśród laptopów ze średniej półki cenowej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku laptopa osobistego do wykorzystania biznesowego dla specjalisty. Może się tutaj liczyć ekskluzywna otoczka, a więc design, jakość materiałów i wykonanie urządzenia. W tym przypadku powinniśmy sięgnąć po laptop z półki premium wykonany z elementów aluminiowych, szklanych czy włókna węglowego.

Jeśli więc potrzebujemy eleganckiego, lekkiego i dobrze wyposażonego laptopa z górnej półki, nasze oczekiwania mogą spełnić ultrabooki i komputery konwertowalne takie jak laptopy z serii Lenovo Yoga (520, 720-15 czy 910 Glass).

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)