Jaki laptop do gier wybrać?

Dobre laptopy dla graczy mogą być alternatywą dla komputera stacjonarnego, gdy potrzebujemy mobilnego sprzętu
Dobre laptopy dla graczy mogą być alternatywą dla komputera stacjonarnego, gdy potrzebujemy mobilnego sprzętu
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://www.pexels.com/photo/keyboardgreen51415/) autorstwa Max DeRoin / [CC0](https://www.pexels.com/photolicense/)
Marlena Kostynska

29.06.2018 08:47, aktual.: 09.03.2022 10:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Planując zakup laptopa do gier, musimy liczyć się z tym, że porządny sprzęt należący do tego segmentu to spory wydatek. Pójście na jakiekolwiek ustępstwa w kwestii specyfikacji może znacznie ograniczyć funkcjonalność laptopa jako maszyny do gier.

Laptop do gier – RAM, procesor i karta graficzna

Najważniejsze parametry laptopa do gier to wydajny procesor, dużo pamięci operacyjnej i karta graficzna pozwalająca na bezproblemowe odpalenie nowych gier.

Gracze uruchamiający swoje ulubione produkcje na laptopie muszą liczyć się z dużym obciążeniem procesora i karty graficznej. Potrzebujemy więc sprzętu wykorzystującego komponenty najnowszej generacji. Zadowalające wyniki zapewniają procesory z serii Intel Core i5, ale jeśli chcemy skomponować solidną maszynę do gier, postawmy na mocniejszy model z serii i7 lub wyprodukowany przez AMD procesor Ryzen 7. Obecnie nawet przeciętny laptop do gier powinien mieć do tego przynajmniej 8 GB RAM, ale zapaleni gracze raczej nie zejdą poniżej 16 GB RAM.

W parze z procesorem idzie karta graficzna – oba komponenty powinny należeć do podobnej klasy sprzętu, bo w końcu nawet najlepszy procesor nie wystarczy do uruchomienia gry o wysokich wymaganiach w stosunku do karty graficznej. Swobodną rozgrywkę w najnowsze produkcje zapewnią karty graficzne takie jak GeForce GTX 1060 i Radeon RX 580. Tak naprawdę to właśnie karta graficzna decyduje o tym, że dany laptop nazwiemy laptopem do gier. Bardzo dobre laptopy biznesowe pod wieloma względami mogą spełniać wymagania najnowszych gier, ale często nie są wyposażone w odpowiedni niezależny układ graficzny.

Laptop do gier – dysk twardy

Kolejnym elementem, który wyróżnia laptopy do gier na tle pozostałych laptopów, jest dysk twardy. W przypadku sprzętu do gier z jednej strony potrzebujemy dużo pamięci, by zainstalować produkcje, które obecnie ważą sporo. Z drugiej strony tradycyjne dyski HDD o pojemności 1000 GB są stosunkowo wolne, przez co wydajność laptopa znacznie spada. Wyraźnie szybsze są dyski twarde nowej generacji, czyli SSD, które mają jednak mniejszą pojemność od HDD. Przeciętnie jest to 128–256 GB, co w przypadku gier komputerowych raczej nie jest zadowalającą wartością. Istnieje proste rozwiązanie tego problemu, a mianowicie laptopy do gier z dwoma miejscami na dyski, dzięki czemu możemy skorzystać równocześnie z SSD i HDD.

Laptop do gier – pozostałe parametry

W przypadku laptopów do gier dosyć istotny jest układ chłodzenia laptopa, który zapobiegnie przegrzewaniu się sprzętu działającego na najwyższych obrotach. Najlepsze systemy chłodzące w laptopach pozwalają na ich wygodne oczyszczanie i nie emitują zbyt dużego hałasu. Niektórzy użytkownicy decydują się dodatkowo na skorzystanie z podkładki chłodzącej.

Na komfort rozgrywki wpływa też wielkość ekranu, dlatego laptopy dla graczy zaczynają się zazwyczaj od 15,6-cala. Najlepszy obraz zagwarantują wyświetlacze Full HD lub 4K, ale nie należy zapominać, że oferowana przez nie wysoka jakość obciąża kartę graficzną. Jeśli przepadamy za oryginalnym designem, możemy wybierać spośród laptopów dla graczy z podświetlanymi klawiaturami.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)