Nvidia GeForce GTX 1060: moc i technologia w rozsądnej cenie

Nvidia GeForce GTX 1060: moc i technologia w rozsądnej cenie

Nvidia GeForce GTX 1060: moc i technologia w rozsądnej cenie
Jarosław Balcerzak
15.07.2016 07:27, aktualizacja: 10.03.2022 09:39

Nvidia zaprezentowała nowy model karty graficznej z serii 10. Jej osiągi mają gwarantować płynne działanie gier i wirtualnej rzeczywistości, a cena uderza w rynkowego rywala. Czy możliwości nowego GeForce’a zapewnią mu sukces?

Mocny faworyt gamingu FullHD

Ogłoszona przez Nvidię karta jest już trzecią opartą na architekturze Pascal. Modele GTX 1080 oraz GTX 1070 mają za zadanie dostarczyć wydajności absolutnej, ale i kosztownej. Taki jest już jednak charakter rozgrywki w rozdzielczości 4K oraz multimonitorowej. Ma ona wyznaczyć kierunek rozwoju rynku i dostarczyć narzędzi do zadań najbardziej wymagających.

Geforce GTX 1060 jest modelem skierowanym do szerszego grona graczy i pasjonatów wirtualnej rzeczywistości. Wkracza on na rynek jako faworyt w segmencie średnim, skierowany do posiadaczy monitorów 1080p oraz 1440p. Karta ma w takich rozdzielczościach zapewnić idealną wydajność gier i aplikacji VR, a jednocześnie nie obciążyć zanadto zasilacza.

Obraz

Technologiczna przewaga

Specyfikacja techniczna GeForce’a GTX 1060 pomaga zrozumieć pewność siebie, z jaką Nvidia promuje nowy produkt. Taktowanie rdzenia GPU sięga 1708MHz, a ilość rdzeni CUDA zwiększono do 1280. Pamięć RAM przerasta poprzednika (GTX 960) aż trzykrotnie, przy jednoczesnej poprawie prędkości o jedną trzecią. Interfejs pamięci ze 128- stał się 192-bitowy, a jego przepustowość wzrosła niemal dwukrotnie. Całość pracować będzie na magistrali PCIe 3.0.

Model GTX 1060 uzbrojono w szereg technologii, które w grach obecnej i przyszłej generacji mają pozwolić na lepsze niż kiedykolwiek odwzorowanie detali. Poza obsługą DirectX 12 oraz OpenGL 4.5 karta wykorzysta opracowane przez Nvidię usprawnienia renderowania i wyświetlania obrazu. Równie imponujący ma być pobór mocy, który pod obciążeniem nie przekroczy 120W.

Obraz

Czy możliwości sprostają obietnicom?

Prezentacja specyfikacji i modelu referencyjnego już się odbyła, jednak na wersje autorskie oraz benchmarki przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Już dziś można natomiast być pewnym, że premiera nowego GeForce’a ma miejsce w najlepszym możliwym momencie. Konkurencyjne AMD zaprezentowało niedawno Radeona RX 480, jednak pomimo podobnej ceny nie oferuje on wystarczającej wydajności. Bliżej mu do modelu GTX 970, podczas gdy nowy model Nvidii celuje bardziej w osiągi modelu GTX 980.

Konkurencja w tym segmencie oznacza że nie jest on dla producentów niszą, a szansą na stworzenie sprzedażowego hitu. Korzystają na tym komputerowi gracze, którzy już niedługo otrzymają możliwość zakupu karty graficznej najnowszej generacji bez większych obaw o cenę czy pobór energii. Najbliższe miesiące będą dla obu stron niezwykle interesujące. Sprzedaż GeForce’a GTX 1060 rozpocznie się już 19 lipca a sugerowana cena w Polsce to 1279zł z VAT.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)