Jaki odtwarzacz DVD polecacie? Zdanie HDTVmaniaków

Jaki odtwarzacz DVD polecacie? Zdanie HDTVmaniaków24.10.2010 08:00
Fot. Omer Simkha Flickr
Fot. Omer Simkha Flickr
Szymon Adamus

Ostatnio bardzo dużo mówi się o Blu-ray i Blu-ray 3D, ale prawda jest taka, że wielu HDTVmaniaków nada używa odtwarzaczy DVD. Zachęcam do dyskusji. Napiszcie, jakie odtwarzacze DVD u Was działają i co polecacie.

Ostatnio bardzo dużo mówi się o Blu-ray i Blu-ray 3D, ale prawda jest taka, że wielu HDTVmaniaków nada używa odtwarzaczy DVD. Zachęcam do dyskusji. Napiszcie, jakie odtwarzacze DVD u Was działają i co polecacie.

DVD, czyli Digital Versatile Disc, to standard mający już piętnaście lat. Pionierami w jego tworzeniu i popularyzacji były firmy Philips, Sony, Toshiba i Time Warner.  Zwykła płytka DVD mieści 4,7 GB danych. Na nośnikach dwuwarstwowych i dwustronnych można upchnąć jednak nawet 17 gigabajtów. Całkiem nieźle jak na takiego staruszka, prawda?

Moim pierwszym odtwarzaczem DVD był napęd do komputera PC. Taki sam jaki dzisiaj można kupić za kilkadziesiąt złotych. Tylko wolniejszy, głośniejszy, bardziej awaryjny i o wiele, wiele bardziej lanserski! Nie pamiętam już, jak nazywała się pierwsza gra, którą zainstalowałem z DVD, ale wiem doskonale, że po żonglowaniu pięcioma CD podczas gry w Baldur's Gate możliwość używania tylko jednego nośnika była jak relaks na plaży.

Młodsi HDTVmaniacy, którzy odtwarzacze DVD znają od kołyski, pewnie nie mogą teraz złapać oddechu ze śmiechu. Ale starsi Czytelnicy pamiętają jeszcze na pewno czasy gór dyskietek i kartonów pełnych CD. DVD to był wtedy największy lans ;)

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Jaki był mój pierwszy stacjonarny odtwarzacz DVD? Duży i okropnie ograniczony. Rodzinny prezent pod choinkę kosztował tyle, co dzisiejsze odtwarzacze Blu-ray, a nie umiał w sumie nic poza odtwarzaniem oryginalnych płyt DVD. Zero wsparcia dla kopii zapasowych, zero możliwości internetowych (które przecież i tak byłyby dość śmieszne na modemie :), a od wsparcia dla USB czy przenośnych odtwarzaczy DVD byliśmy jeszcze oddaleni o całe lata.

Pamiętam, że używając odtwarzacza DVD przez pierwszy tydzień, najbardziej nie mogłem się przyzwyczaić do przewijania. Po latach spędzonych z kasetami VHS skoki o całe rozdziały lub cyfrowe przewijanie na podglądzie było szokujące.

Kolejny etap rozwoju odtwarzaczy DVD pominąłem. Nie kupiłem nowego playera z obsługą DivX, tylko połączyłem telewizor z komputerem albo wykorzystywałem jako odtwarzacz konsolę do gier.

Jaki odtwarzacz DVD polecam dziś? Przekornie powiem, że stacjonarny Blu-ray. Jeśli tylko ktoś ma płaski telewizor z rozdzielczością minimum 720p, to po co się ograniczać? Blu-ray podniesie jakość DVD, odczyta MKV (nie każdy, ale wiele modeli) i jeszcze ucieszy od czasu do czasu rozdziałką 1080p.

Jaki był Wasz pierwszy odtwarzacz DVD, a czego używacie dzisiaj? Napiszcie, jakie odtwarzacze DVD polecacie?

Polecam też rozważania o tym, jaki telewizor kupić w roku 2010. A jutro rzucimy okiem na ciekawe odtwarzacza Blu-ray.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)