Jaki wentylator wybrać? Co warto wiedzieć przed zakupem

Jaki wentylator wybrać? Co warto wiedzieć przed zakupem

Jaki wentylator wybrać?
Jaki wentylator wybrać?
Źródło zdjęć: © MAteriały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak
27.06.2019 14:47, aktualizacja: 29.01.2020 12:41

Letnie upały są niewątpliwie uciążliwe i wielu z nas zdążyły się już wdać we znaki. Tanim, a jednocześnie skutecznym sposobem na ochłodzenie się jest zakup wentylatora. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Wentylator to najtańsze rozwiązanie, jeżeli szukamy sposobu na ochłodzenie się w domu czy w biurze. Chociaż rosnącą popularnością cieszą się kilmatyztory przenośne i stacjonarne, to wciąż wiele osób decyduje się na zakup wentylatora. Jakie modele znajdziemy na rynku?

Jaki wentylator wybrać?

W sklepach znajdziemy przede wszystkim cztery główne typy wentylatorów:

  • tradycyjne biurkowe
  • tradycyjne stojące
  • kolumnowe biurkowe
  • kolumnowe stojące

Wentylator tradycyjny wyposażony jest w metalowe lub plastikowe skrzydła, które wprawiają powietrze w ruch. Ten typ wiatraków dobrze radzą sobie głównie w mniejszych pomieszczeniach, ale modele stojące poradzą sobie też z ochłodzeniem większych pomieszczeń.

Wentylatory tradycyjne
Wentylatory tradycyjne© Materiały prasowe

Wentylator kolumnowy - zamiast jednego śmigła, wyposażony jest on w wiele skrzydełek, umiejscowionych jedno nad drugim i przytwierdzonych do obracającego się walca. Dzięki takiej budowie są węższe i zajmują mniej miejsca niż modele tradycyjne, a jednocześnie oferują taką samą wydajność.

Wentylatory kolumnowe
Wentylatory kolumnowe© Materiały prasowe

Wentylatory – najważniejsze parametry

Przede wszystkim najważniejszym parametrem wentylatora jest jego moc, która dopasowana jest jego budowy, wielkości skrzydeł oraz ich ilości. Moc wentylatorów tradycyjnych waha się 20 W (w przypadku biurkowych) do 40-60 W (w przypadku stojących). Z kolei wentylatory kolumnowe zazwyczaj oferują moc w okolicy 40 W.

Zaraz za mocą, ważna jest również prędkość wentylatora, która ma znaczący wpływ na chłodzenie, jakie zapewnia urządzenie. W większości modeli można regulować prędkość nawiewu, a tym samym siłę nadmuchu.

Przydatną funkcją jest również możliwość kontrolowania kierunku strumienia powietrza. W przypadku wentylatorów kolumnowych urządzenie obraca się na podstawie, zaś w wentylatorach tradycyjnych obraca się śmigło. Siłę nawiewu oraz kierunek chłodzenia można w niektórych modelach regulować z pomocą pilota.

Na koniec warto pomyśleć jeszcze o materiale z jakiego jest wykonany wentylator. Znacząca większość modeli będzie z plastiku, jednak warto zwrócić uwagę na jakość tego plastiku oraz solidność poszczególnych części. Skrzydła są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Dobrze jeśli pokrywa skrzydeł jest zdejmowana, co ułatwi ich czyszczenie.

Gorąca herbata i lody w upalny dzień

Wentylatory tradycyjne – ranking Media Expert

Więcej modeli znajdziecie na mediaexpert.pl

Warto pamiętać, że wentylatory nie zmniejszają temperatury pomieszczenia, jak robi to klimatyzacja. Zamiast tego obniżają nieco temperaturę odczuwalną, a strumień powietrza nieco ochładza pomieszczenie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)