Japończycy instalują używane panele. Wolą to od recyklingu
Na temat żywotności paneli fotowoltaicznych narosło wiele mitów. Japończycy udowadniają, że nie należy bać się rzekomo krótkiego czasu życia tych urządzeń. Stawiają oni na używane moduły fotowoltaiczne.
18.05.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:12
Przeciwnicy instalacji fotowoltaicznych twierdzą, że są to inwestycje nieopłacalne ze względu na rzekomo krótki czas życia tego rodzaju urządzeń. Japończycy chyba chcą udowodnić niedowiarkom, że panele fotowoltaiczne mogą pracować całkiem długo. Tamtejsze przedsiębiorstwo Taisei Corp zdecydowało się na wykorzystanie używanych paneli fotowoltaicznych na budowie na lotnisku Fukoka, głównym lotnisku na wyspie Kiusiu.
Jak czytamy w pv magazine, firma chce wykorzystywać używane panele fotowoltaiczne, by zredukować ślad węglowy budowy, a także, by przetestować możliwości modułów pod kątem przyszłych zastosowań, w których energia ma być produkowana przez ściśle określony czas, a nie przez standardowy okres 25 lat eksploatacji instalacji fotowoltaicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panele na plac budowy dostarczyła inna japońska firma - Hamada Co., Ltd. Przedsiębiorstwo to zajmuje się m.in. recyklingiem modułów fotowoltaicznych, ale także dostarczaniem używanych modułów do klientów. Hamada stara się zwiększyć sprzedaż tego rodzaju paneli w regionach Kanto, Kansai i Kiusiu.
- Większość używanych paneli jest eksportowanych za granicę, ale budowanie runku tutaj umożliwi odpowiednią utylizację paneli, które osiągnęły koniec życia w Japonii - twierdzą przedstawiciele firmy.
W maju 2021 r. japońskie Ministerstwo Środowiska wydało przewodnik, który zawierał zalecania dotyczące ponownego wykorzystania modułów fotowoltaicznych. Zgodnie z tą instrukcją ponowne użycie powinno mieć wyższy priorytet niż utylizacja lub recykling paneli.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii