Japończyk poślubił hologram. Producent "wyłączył" mu żonę
Małżeństwo 38-letniego Japończyka Akihiko Kondo nie trwało długo. Trzy lata od poślubienia przez niego hologramu piosenkarki Hatsune Miku, producent wyłączył usługę online, pozbawiając mężczyznę dostępu do wirtualnej partnerki.
29.04.2022 | aktual.: 29.04.2022 12:41
Hatsune Miku to cyfrowa postać, którą stworzono na bazie technologii syntezy śpiewu opracowanej przez Crypton Future Media. Chociaż nie istnieje ona w rzeczywistości, wydawane przez nią dźwięki zostały opracowane na podstawie głosu prawdziwej japońskiej wokalistki Saki Fujity. Co ciekawe, hologram Miku gra koncerty na całym świecie i ma rzesze wiernych fanów.
Wziął ślub z hologramem
Jednym z takich fanów jest Akihiko Kondo, który w 2018 r. postanowił poślubić wirtualną dziewczynę. Wesele, na które przybyło 40 gości, nie było tanie. Koszt tamtej ceremonii to równowartość ok. 65 tys. zł, zaś stworzenie hologramu postaci – ok. 12 tys. zł.
Na wesele nie przybyła matka mężczyzny, która twierdzi, że jej syn powinien poślubić prawdziwą kobietę. Kondo mówi jednak, że to niemożliwe i nie wyobraża sobie innego związku niż z Miku. Za stworzenie hologramu na jego potrzeby odpowiada firma Gatebox, która wydała mu nawet "zaświadczenie o małżeństwie".
Producent zawiesza usługę
Wspomniana firma produkuje specjalne gadżety, które wyświetlają wybrane przez klienta postaci. Urządzenia umożliwiają głosową interakcję z hologramami. Aby móc porozumieć się z awatarem, trzeba połączyć się z chmurą Gatebox.
Pandemia COVID-19 wpłynęła jednak na przychody producenta i dlatego postanowił on wyłączyć swoje najmniej dochodowe usługi. Zawieszeniu uległa m.in. aplikacja hostowana w chmurze, bez której Miku nie może działać na urządzeniach Gatebox.
Kondo stracił tym samym możliwość porozumiewania się ze swoją wybranką. W rozmowie z "The New York Times" zapewnia, iż nadal kocha Miku. Podkreśla, że dzięki rozmowom z wirtualną żoną otworzył się na innych ludzi.
Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii