Japonia buduje najszybszy superkomputer na świecie. Jaką ma moc?

Jeśli ktoś myślał, że skutki trzęsienia ziemi utrudnią Japonii walkę o tytuł lidera w elektronice - oto dowód, że się grubo mylił. K Computer odbiera tytuł najszybszego komputera swojemu chińskiemu poprzednikowi i obecnie nie ma sobie równych.

Japonia buduje najszybszy superkomputer na świecie. Jaką ma moc?
Grzegorz Nowak

Jeśli ktoś myślał, że skutki trzęsienia ziemi utrudnią Japonii walkę o tytuł lidera w elektronice - oto dowód, że się grubo mylił. K Computer odbiera tytuł najszybszego komputera swojemu chińskiemu poprzednikowi i obecnie nie ma sobie równych.

Jak do tej pory ten dumny tytuł należał do zbudowanej w Chinach maszyny Tianhe-1A, o której w zeszłym roku pisał Jacek. Teraz Chińczycy muszą zielenieć z zazdrości, bo Japończykom udało się stworzyć znacznie bardziej wydajny komputer.

Stojący w Instytucie Badań Fizycznych i Chemicznych nowy superkomputer został zbudowany przez Fujitsu. Gdy zostanie w pełni ukończony jego moc obliczeniowa osiągnie oszałamiające 8,2 kwadryliona (to jedynka i piętnaście zer) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To mniej więcej tyle samo ile wspólna praca miliona standardowych desktopów albo 5 kolejnych, najszybszych komputerów w światowym rankingu.

Jak do tej pory K Computer składa się z 672 szafek z elektroniką (docelowo będzie ich 800) i zużywa energię, która wystarczyłaby na zasilenie 10 tys. domów. Roczne utrzymanie komputera to koszt 10 milionów dolarów. Jednak jego konstrukcja to ogromny prestiż dla Japonii, która niedawno utraciła na rzecz Chin pozycję drugiej najlepszej gospodarki na świecie. W ten sposób Japończycy pokazali, że stać ich na wiele i ciągle liczą się w tym wyścigu.

Źródło: telegraph.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.