Procesory Nvidia sercem najszybszego superkomputera świata!
To się musiało kiedyś stać - superkomputer Tianhe-1A ustanowił nowy rekord wydajności i tym samym zdetronizował dotychczasowego lidera rankingu Top 500. Co więcej, dzięki procesorom firmy Nvidia jest również energooszczędny.
To się musiało kiedyś stać - superkomputer Tianhe-1A ustanowił nowy rekord wydajności i tym samym zdetronizował dotychczasowego lidera rankingu Top 500. Co więcej, dzięki procesorom firmy Nvidia jest również energooszczędny.
Superkomputer Tianhe-1A jest nowoczesnym heterogenicznym systemem, który został zaprojektowany przez Chiński Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnej (NUDT). Obecnie znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Tianjin i jest gotowy do pracy.
W teście LINPACK Tianhe-1A osiąga wydajność rzędu 2,507 petaflopsów. Dla porównania: najszybszy procesor dla komputerów osobistych - Intel Core i7 980X - osiąga "zaledwie" 107,55 gigaflopsa, co stanowi niecałe 1/23310 tego, co oferuje Tianhe-1A.
Uzyskanie tak wysokiej wydajności nie byłoby możliwe bez wykorzystania układów Nvidia. W chińskim superkomputerze zastosowano 7168 opartych na architekturze CUDA procesorów Nvidia Tesla M2050 i 14 336 procesorów centralnych. Aby uzyskać wydajność Tianhe-1A przy użyciu do tego celu wyłącznie zwykłych CPU, niezbędne byłoby zamontowanie ponad 50000 chipów, co miałoby swoje odzwierciedlenie w rozmiarach i poborze mocy superkomputera.
Heterogeniczny system zadowala się "jedynie" 4 megawatami energii, podczas gdy równorzędny rywal bez procesorów Tesla nie dość, że zajmowałby dwukrotnie więcej miejsca, to jeszcze konsumowałby ponad 12 megawatów mocy. Tymczasem zaoszczędzona energia pozwoli zasilić ponad 5000 chińskich domów przez rok, a to robi wrażenie.
Jak mówi Jen-Hsun Huang, przewodniczący firmy Nvidia
Procesory graficznie całkowicie odmieniają branżę obliczeń wielkoskalowych. Najszybsze trzy komputery świata, w tym Tianhe-1A, wykorzystują procesory graficzne. Te superkomputery stanowią obecnie niezbędne narzędzia dla naukowców, którzy pragną przyśpieszyć rozwój swoich badań.
Widzimy więc, że przyszłość obliczeń, od których zależą niejednokrotnie nasze losy, należy do systemów heterogenicznych. Obliczenia równoległe to domena GPU i nie zanosi się, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Tymczasem badania nad lekami i chorobami (np. rakiem), modelowanie huraganów i tsunami, badania nad formowaniem galaktyk czy projektowanie samochodów - to wszystko wymaga niesamowitych mocy obliczeniowych.
Superkomputer Tianhe-1A ma pracować na zasadzie systemu z otwartym dostępem i służyć wielkoskalowym badaniom naukowym. Nie oznacza to, że technologia znana z superkomputerów jest dla nas niedostępna. Użytkownicy kart graficznych Nvidia GeForce i Nvidia Quadro również mogą przyspieszyć wykonywanie wielu zadań na swoim komputerze.
Wszystko za sprawą technologii CUDA, którą obsługują nawet GeForce'y 8400GS. Dodatkowym warunkiem jest 256 MB pamięci VRAM, co obecnie nie jest problemem. Spełniając te wymagania, możemy znacznie szybciej np. konwertować filmy wideo (np. darmowym MediaCoderem, płatnym Badaboom) czy renderować sceny. Pełna lista zgodnych GPU znajduje się tutaj.
Tymczasem pozostaje nam pogratulować twórcom superkomputera i liczyć na znaczące przyspieszenie istotnych dla każdego z nas badań.
Źródło: informacja prasowa