Jesteście ciekawi, jak dokładnie wygląda plankton? [wideo]

Jesteście ciekawi, jak dokładnie wygląda plankton? [wideo]11.04.2012 22:00
(fot. Plankton Chronicles)
(fot. Plankton Chronicles)
Marek Maruszczak

Ogólne pojęcie o planktonie ma niemal każdy, kto nie spał na lekcjach biologii w szkole. Choć zdajemy sobie sprawę, że w jego skład wchodzą całe zastępy żyjątek, to mało kto potrafi sobie wyobrazić, jak wielka jest ich różnorodność i jak pięknie potrafi wyglądać ten świat.

Co to jest plankton?

Plankton to ogólne pojęcie organizmów żywcyh, które dryfują na wodzie. Są zbyt słabe lub niezdolne, by przeciwstawiać się prądom morskim, ale by przetrwać wystarczy im bierne bycie noszonym przez wodę. Chociaż plantkon kojarzony jest głównie z drobnymi ogranizmami, to zalicza się do niego także meduzy, które potrafią zaskoczyć rozmiarem. Do tej grupy zalicza się też m.in. pierwotniaki, skorupiaki, sinice, larwy i jaja rybczy bakterie.

Jak wygląda plankton?

Wiedzieliście, że łyżeczka morskiej wody może pomieścić ponad milion żywych stworzeń, a wśród nich znajduje się takie, które podobno było jedną z inspiracji dla twórców filmu „Obcy”? Poza wyjątkowym wyglądem charakteryzuje się ciekawym zachowaniem. Aby ochronić swoje młode, buduje im schronienie z części ciała upolowanych stworzeń.

Przed Wami jeden z odcinków "Kronik planktonowych". Co ciekawe, sama w sobie niezwykła podróż w morskie odmęty jest opowiedziana przez… rybę.

Powyższe nagranie zostało wyprodukowane przez biologa morskiego – Tierneya Thysa. Więcej planktonowych kronik znajdziecie na ich oficjalnej stronie, do której odwiedzenia gorąco zachęcam.

Źródło: The Awesomer

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)