Kamera Sony DCR‑SR32E – sokole oko z zoomem 40x i dyskiem twardym

Kamera Sony DCR-SR32E – sokole oko z zoomem 40x i dyskiem twardym
Mateusz Gołąb

10.04.2007 22:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Około miesiąca temu, Sony wypuściło na Polski rynek nową serię niewielkich kamer wideo z wbudowanym dyskiem twardym. Miałem okazję bawić się najtańszą z nich – modelem DCR-SR32E. I mimo, że jest najtańsza i najprostsza, ma największy z całej serii zoom optyczny, bo aż 40-krotny.

Około miesiąca temu, Sony wypuściło na Polski rynek nową serię niewielkich kamer wideo z wbudowanym dyskiem twardym. Miałem okazję bawić się najtańszą z nich – modelem DCR-SR32E. I mimo, że jest najtańsza i najprostsza, ma największy z całej serii zoom optyczny, bo aż 40-krotny.

Podstawowe dane jakie trzeba o niej wiedzieć, są takie: ma wbudowany dysk twardy o pojemności 30GB i zoom optyczny o krotności 40x. To jeden z największych zoomów w tej klasie kamer. W połączeniu z zoomem cyfrowym może dać nawet powiększenie 2000x. Ta duża liczba ma jednak tylko omamić kupującego – przy takim cyfrowym powiększeniu niewiele zobaczymy, nie mówiąc już o utrzymaniu czegokolwiek w kadrze.

Standardowa bateria wystarcza na nakręcenie ok. 1 do 2 godzin materiału. Jednak jeśli kupimy opcjonalną baterię (o monstrualnych wymiarach, w stosunku do samej kamery i jej standardowej baterii) NP-FH100, kamera nagrywać będzie nawet do 10 godzin materiału.

Wbudowany dysk o pojemności 30GB pozwala na zapisywanie filmów w trzech trybach różniących się jakością – najwyższa jakość HQ (zmieści się do 7 godzin 20 minut nagrania), standardowa jakość SP (do 10 godzin 50 minut) oraz tzw. Long Play LP (do 20 godzin 50 minut nagrania). Sam dysk chroniony jest przez system wykrywający wstrząsy.

Kamera ma przetwornik o 800 tys. pikselach, co nie pozwala traktować jej nawet jako awaryjnego aparatu fotograficznego (zapisuje zdjęcia o wielkości 640x480 pikseli, kamera ma slot kart Memory Stick Duo). Do robienia zdjęć konieczne jest przełączenie się w tryb foto (krótki ruch palcem wskazującym) i naciśnięcie osobnego spustu. Jak dla mnie nie jest to wada – do robienia zdjęć służą aparaty fotograficzne, nie kamery. No i pamiętajmy, że jest to najtańsza propozycja Sony w tej kategorii.

Obraz

DCR-SR32E potrafi nagrywać filmy w trybie 16:9, co nie jest dla każdego oczywiste. W stosunku do wyższych modeli, pozbawiono jej przełącznika trybu 4:3/16:9 na obudowie i aby przełączyć się między nimi, trzeba pochodzić po menu. A samo chodzenie po menu jest przyjemnością, ponieważ Sony od jakiegoś czasu pakuje nam do kamer ekrany dotykowe, które wspaniale się sprawdzają. Sam ekran o przekątnej 2,5 cala ma niestety proporcje 4:3 (nie zgadniecie, ale w wyższych modelach mają już 16:9), ale za to wygodne przyciski na ramce ekranu do manipulowania zoomem i do włączania/wyłączania nagrywania.

Minusy, które można jej jeszcze wymienić to brak wizjera oraz brak stopki do mocowania dodatkowych akcesoriów. Poza tym, to na prawdę dobra kamera.

Wszystkie dane techniczne znajdziecie na stronie producenta. Cena tej kamery to ok. 2000 zł, w zależności od sklepu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)