Kamień, papier, nożyce. Poznajcie schemat, dzięki któremu zaczniecie wygrywać!

Kamień, papier, nożyce. Poznajcie schemat, dzięki któremu zaczniecie wygrywać!

Zdjęcie kamienia, papieru i nożyc pochodzi z serwisu Shutterstock.
Zdjęcie kamienia, papieru i nożyc pochodzi z serwisu Shutterstock.
Łukasz Michalik
01.09.2014 17:39, aktualizacja: 01.09.2014 21:25

Kamień, papier, nożyce to popularna gra, której wynik wydaje się zależny jedynie od ślepego losu. Okazuje się, że istnieją schematy, których znajomość zwiększa szansę na wygraną.

Chińscy badacze postanowili przeanalizować popularną na całym świecie grę. Wykorzystali w tym celu 360 ochotników z uniwersytetu w Zhejiang, którzy – po podzieleniu na grupy – rozgrywali między sobą po 300 partii.

Okazało się, że analizując dużą liczbę rozgrywek, można dostrzec wśród nich dwa schematy. Pierwszy dotyczy wygranych, którzy po zwycięstwie mają tendencję do powtarzania ostatniego ruchu. Drugi pojawia się u przegranych, którzy po porażce zmieniają wybór, wybierając kolejny ruch z listy zgodnie z zapętloną kolejnością „kamień, papier, nożyce”.

A zatem jeśli ktoś przegrał, pokazując papier, jest nieco większa szansa, że w następnej turze pokaże nożyce, a gdy przegrał z pokazując nożyce, wzrasta szansa, że wybierze kamień. Zdaniem badaczy znajomość tych dwóch zasad sprawia, że nasze szanse na zwycięstwo rosną o jedną trzecią.

W artykule wykorzystałem informacje z serwisów BBC i Crazynauka.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)