Kamienie, które świecą dzięki wodzie

Skoro turbiny wodne to taka doskonała maszyneria do wytwarzania prądu, czemu nie ulokować ich we wnętrzu kamieni? Koncept niby dziwny, lecz – jak się okazuje- szalenie praktyczny, bo kamienie można dzięki temu zamienić w świecące punkty.

świecące kamienie
świecące kamienie
Katarzyna Kieś

Skoro turbiny wodne to taka doskonała maszyneria do wytwarzania prądu, czemu nie ulokować ich we wnętrzu kamieni? Koncept niby dziwny, lecz – jak się okazuje- szalenie praktyczny, bo kamienie można dzięki temu zamienić w świecące punkty.

Na pomysł zaopatrzenia kamieni w turbiny wodne wpadł koreański projektant przemysłowy, Jihwan Park. No... nie do końca kamieni – tak naprawdę są to struktury wykonane z półprzezroczystego plastiku. W ich wnętrzu znajduje się maszyneria, której zadaniem jest wytwarzanie prądu elektrycznego z przepływającej wody.

Mechanizm energiotwórczy jest mało skomplikowany: składa się z dwóch turbinek i generatora prądu. Wytworzona energia przekazywana jest do diod LED. Syntetyczny kamień należy umieścić w strumieniu przepływającej wody, by bez ograniczeń cieszyć się darmowym światłem.

Koreańczyk wymyślił świecące kamienie, by w porze nocnej zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców okolic, w których znajdują się cieki lub zbiorniki wodne. Podejrzewam jednak, że produkt z pewnością szybko trafi do rozmaitych przydomowych źródełek, strumyczków, itp. Raz, że praktyczny, dwa – ładny. Wystarczyłoby rzucić do środka kamienia barwne LED-y, dołączyć mechanizm odpowiedzialny za zmianę kolorów i już mamy kolejny gadżet na własne podwórko.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/09/steppingstonelight_3_OF68l_69.jpg)

Swoją drogą: zwiększenie bezpieczeństwa w nocy w pobliżu cieków wodnych znajdujących się w mieście to dość intrygująca idea. Taflę wody przecież zwykle widać. A ciek zwyczajnie słychać. Domysły pozostawiam Wam.

Źródło: Ecofriiend

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.