Kąpieliska z certyfikatem

plaza
plaza
Katarzyna Kieś

27.08.2009 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym sezonie aż 10 obiektów na polskim wybrzeżu otrzymało Błękitną Flagę - międzynarodowy certyfikat za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody.

W tym sezonie aż 10 obiektów na polskim wybrzeżu otrzymało Błękitną Flagę - międzynarodowy certyfikat za najwyższą dbałość o bezpieczeństwo plażowiczów, środowisko oraz czystość wody.

Świnoujście, Kołobrzeg, Szczecin, Gdynia, Gdańsk, Pobierowo, Pustkowo, Pogorzelica, Mrzeżyno - to w tych ośrodkach wypoczynkowych znajdują się kąpieliska i mariny, które otrzymały w tym roku Błękitną Flagę i tym samym dołączyły do sieci ponad 3300 kąpielisk, plaż i marin na całym świecie posiadających ten certyfikat. Program Błękitnej Flagi cieszy się ogromną popularnością w krajach śródziemnomorskich, takich jak Chorwacja, Grecja czy Hiszpania, ale plaże i kąpieliska posiadające certyfikat znajdziemy również w Afryce, Ameryce Południowej, Kanadzie oraz na Islandii.

Błękitna Flaga jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie czystości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. Idea Błękitnej Flagi narodziła się we Francji, gdzie kilka miejscowości położonych na Lazurowym Wybrzeżu w 1985 roku przyznało certyfikaty Błękitnej Flagi znajdującym się tam kąpieliskom. Pomysł na tyle się spodobał, że w kolejnych latach przekształcił się w międzynarodowy program Blue Flag (www.blueflag.org), prowadzony przez Foundation for Environmental Education (FEE) - duńską pozarządową organizację ekologiczną.

Przedstawicielem FEE w Polsce jest Fundacja Partnerstwo dla Srodowiska, zaś koordynatorem Blue Flag z ramienia Fundacji jest spółka ISO - TECH Sp. z o.o.

W ramach programu realizowana jest również inicjatywa Indywidualnej Błękitnej Flagi, skierowana do osób uprawiających żeglarstwo, które chciałyby osobiście przyłączyć się do promowania zasad proekologicznego zachowania na wodzie. Flaga jest przyznawana właścicielom bądź użytkownikom jachtów, którzy zobowiążą się do przestrzegania żeglarskiego kodeksu ekologicznego.

Pełną listę polskich kąpielisk i marin, które otrzymały dotychczas certyfikat Błękitnej Flagi można znaleźć na stronie www.blueflag.org.pl.

Fot.: sxc

Źródło: komunalny.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)